Openingswoord van de voorzitter op de Algemene Ledenvergadering te Pputphen Dames en Heren, Vrienden van Heemschut! Wederom zijn wij op de eerste vrijdag van septem ber in vergadering bijeen. Uit alle delen van het land bent u hierheen gekomen om in een kring van gelijk gezinden te Overleggen wat voor de schoon heid van ons land gedaan moet worden en.te ver nemen wat Heemschut deed voor de behartiging van de haar toevertrouwde belangen. Van harte heet ik u welkom. Uw aanwezigheid is er opnieuw het bewijs van, dat uw belangstelling voor Heemschut onverflauwd is. Wij weten overal in het land goede vrienden te hebben, die moreel en materieel ons;steunen en helpen. Ware dit niet zo: Heemschufs stem zou in de ruimte verklinken bij gemis aan een klankbord. Een bijzonder woord van welkom richt ik tot U, Burgemeester van Zutphen. Niet alleen door uw ontvangst in de fraaie butgerzaal en door uw aan wezigheid hier, maar evenzeer door het werk van alle dag, dat door u in deze interessante en mooie stad verricht wordt, toont U zich een ware Heem schutter te zijn. Wederom mogen wij ons verheugen over de aanwe zigheid van de vertegenwoordigers van de Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Van harte heet ik Mr. Hotke, Hoofd van het Bu reau Monumentenzorg hier welkom. Het begrip, dat wij steeds bij U aantreffen, hulp en de voor lichting die wij telkens bij U mogen ontvangen, zijn voor ons van grote betekenis. Dan is er nog iemand in ons midden die ik speciaal noemen wil: onze oud-voorzitter Dr. Bierens de Haan. Het zal voor hem een vreemde gewaar wording zijn om na zovele jaren de leiding van onze vergadering gehad te hebben thans op een rustiger plaats de werkzaamheden te volgen. Gaar ne maak ik van deze gelegenheid gebruik de heer Bierens de Haan nog eens onze grote dank te be tuigen voor het vele werk, dat door hem ook in de moeilijke oorlogsjaren verricht is. Heemschut is hem veel verplicht. Het was de uitdrukkelijke wens van onze oud voorzitter om deze vergadering zonder officiële verplichtingen bij te wonen. Wij hebben gemeend het aan Dr. Bierens de Haan verplicht te zijn deze wens te respecteren. Gelukkig blijft hij nog als lid van het Algemene Bestuur aan Heemschut ver bonden. In het afgelopen jaar ontvielen ons door overlijden drie van de actiefste leden van het Algemene Bestuur, ware vrienden van Heemschut. Ir. J. F. van Hoytema, die ook als voorzitter van Be Cen trale Commissie Stad en Dorp, met veel tact en opoffering van tijd, in het bijzonder zijn aan,da<-ht wijdde aan de Provinciale commissies. Het slagen van het systeem van deze commissie is voor een groot deel te danken aan de zorgen van Ir. van Hoytema. De heer N. Ottema, die de Heemschut serie verrijkt heeft met een deel over het Kunst ambacht en de Volkskunst in Friesland was een waardig en kundig vertegenwoordiger uit Fries land, die wij node in ons Bestuur zullen moéten missen. Enkele weken voor deze vergadering werden wij opgeschrikt door het plotseling overlijden van de heer A. Oosterlee, voorzitter van de Commissie. Heemschut en de Jeugd. Hij werd midden uit zijn werk weggeroepen, juist toen hij ons wat van zijn plannen met de Commissie had medegedeeld. Wij bewaren aan zijn vriendelijke en zuivere per soonlijkheid de beste herinnering. Mogen zij in vrede rusten. Onze aandacht werd wederom vele malen gevraagd waar, door de dynamiek van onze tijd, aan tasting van bestaande schoonheid dreigde. Ge wijzigde economische en sociale omstandigheden veranderen voortdurend het gezicht van óns land, zowel van de bebouwde kernen als daar buiten. Deze verandering gaat helaas niet altijd met het scheppen van nieuwe schoonheid gepaard. In tegendeel, wij hebben de laatste anderhalve eeuw roofbouw op het bestaande schoon gepleegd en daardoor hier veel van ingeteerd. Schoonheid wordt te dikwijls als een luxe beschouwd. Men is bereid haar te dienen, indien dit bij de oplossing van zich voordoende vraagstukken zonder moeilijkheden of extra inspanning mogelijk is. Maar indien een conflict tussen haar en bepaalde belangen zich voordoet of zou kunnen ontstaan, wordt haar te dikwijls, soms met de nodige plicht plegingen vanwege haar relaties, de deur gewezen. Hier in Zutphen mag ik zeker wel eèn brochure van het Wijnhuisfonds aanhalen, waarin staat: „Schoonheid is een der grootste waarden in het leven". Maar dan is het ook de moeite waard er voor te vechten, om te voorkomen dat een gedeelte van de persoonlijkheid van ons volk ver- 94

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1955 | | pagina 14