dat de Lingehaven als vaarweg behouden zal blijven, verzocht dit college Heemschut's advies. Dit werd inmiddels verstrekt. Zomerhuizen op Vlieland Naar aanleiding van de plannen op Vlieland voor een uitbreiding van de recreatiemogelijkheden heeft het bestuur van de Bond Heemschut zich tot de Gedeputeerde Staten van Friesland gewend. Gewezen werd op fouten in bestaande terreinen welke tot onbevredigende toestanden hebben ge leid. Te noemen zijn: de plaatsing der bebouwing, die willekeurig is en zich niet aanpast bij het ter rein, de vormgeving van de bebouwing en de erf- scheidingen, die niet alleen op zich zelf vaak niet Vlieland „Duinkersoord". Ordeloze bebouwing langs de oostzijde aan bescheiden eisen van welstand voldoet, maar van de Bad weg. foto n-, x). a. Arkenbout, die door de veelheid van vormen, dakhellingen, nokrichtingen en materialen een rommelig en Bazuin", die aan de zeekant stond, gesloopt. Al in sfeerloos effect geven, en het ontbreken van be de 17de eeuw kwam op dezelfde plaats een molen planting langs wegen, voetpaden en erfscheidingen. voor. Laatstelijk was de molen nog in 1930 ge- Dit alles zou verbeterd kunnen worden door een restaureerd, totdat in 1943 het einde kwam. Enige verscherpt welstandstoezicht en vooral ook door eeuwen achtereen heeft de molen een onmisbare een nauwkeurig gedetailleerd uitbreidingsplan, rol gespeeld in het silhouet van Harlingen. waaarin de plaatsing van de afzonderlijke gebou- Bij de Flarlingers is nu de wens gerezen, dat oude wen in het landschap alsmede dakhellingen, goot- vertrouwde beeld terug te zien, zo is een Comité hoogte, nokrichting en- hoogte worden bezien, molen „De Bazuin" opgericht, dat zich thans be- opdat een zekere orde tot stand komt en de duin- ijvert bij Harlingers, oud-FIarlingers en vrienden toppen voor minder passende bebouwing worden van Harlingen gelden bijeen te brengen, om de beschermd. molen te herbouwen. Een plan dat onze volle Gewezen is op de „inpakking in groen" van de sympathie heeft. Wie het er mee eens is kan hier zomerhuizen te Renesse (Zeeland). Bezwaar is ge- op postrekening 99400 ten name van het comité maakt tegen bebouwing van de duinvoet bij Oost- blijk van geven. De Lingehaven van Gorinchem Nadat het bestuur van de Bond Heemschut zich tot B. W. van Gorinchem had gewend met het verzoek te bevorderen, Vlieland, die een aantasting vormt van de stede bouwkundig zo fraaie bestaande situatie. 93 Oost-Vlieland, de dorpsstraat tussen duinvoet en zee die met zijn fraaie profiel de hoofdader vormt van dit tussen zee en duinen ingeklemde dorp. De heldere stedebouwkundige structuur wordt bedreigd door de plannen voor zomerkampen aan de duinvoet, die het dorp bovendien van de natuur.zullen afsnijden. foto fr.B. A. Arkenbout.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1955 | | pagina 13