in klinkende munt wil doen vindt in Het Wijnhuis fonds een dankbare ontvanger. De Grote Sluis te Harlingen In ons orgaan van juni werd over Harlingen mede gedeeld, dat in de burgerij geluiden waren ver nomen om demping van de Grote Sluis te beplei ten. Burgemeester en Wethouders van Harlingen, vrezend, dat door de werking van de nieuwe mist- sirene deze geluiden onjuist zijn doorgekomen, verheugden zich erin ons te kunnen berichten, dat het juist de burgers waren, die krachtig hebben aangedrongen op het behoud van deze sluis. De Gemeenteraad heeft, met één stem tegen, besloten, belangrijke restauratiewerken aan deze sluis uit te voeren. Het wachten is op de goedkeuring van de betrokken post door heren Gedeputeerde Staten. Met erkentelijkheid nemen wij deze rectificatie over. Wéér een Het uit de 16de eeuw daterende voormalige Jacht huis Meyenhage, in De Bilt, nog tot voor kort vrien delijk gelegen temidden van een fraaie aanleg in het verlengde van de Hessenweg, raakte deze omgeving kwijt wegens de bouw van woningen eromheen. Het verloor daarmee zijn aantrekkelijkhied en zijn zin. Gevolg: het roemloos einde van een bekoorlijk ge heel in een gemeente, die al zo arm is aan monu menten en bijzondere gebouwen. Voor het behoud strijden is nu een verloren zaak geworden, moeten wij helaas enige leden berichten, die hierom vroe gen. Dit geval leert opnieuw, hoe nodig het is, dat in het bijzonder bij onze vroede vaderen meer be langstelling en inzicht komt in het behoud van be staande schoonheid. Het IJ-tunnelplan Toen in junij.1. het tunnelplan opnieuw besproken zou worden in de Gemeenteraad van Amsterdam, wendde ons bestuur met vele anderen zich tot deze Raad met het verzoek het tunnelplan-Groot in ernstig beraad te nemen. Dit had een zeer bewuste bedoeling n.1. om te bevorderen, dat openbaar dui delijk gemaakt zou worden, waarom het ene plan wél en het andere niet verkieselijk werd geacht. Het stemt daarom tot voldoening, dat de be- behandeling aanleiding heeft gegeven tot een in teressante toelichting en discussie en het verheugt ons nog meer, ja, \yij beschouwen het als een suc ces, dat hieruit voortgevloeid is, de toezegging om de burgerij meer te betrekken bij het werk der Gemeente. Hiermede zal aan een lang bestaande grief worden tegemoet gekomen. Blokzijl In ,,De Mars" maandblad van en voor Overijssel van Januari 1955 komt een artikel voor over Blok zijl van diens burgemeester, de heer P. A. Nawijn. Schrijver prijst daarin de Provinciale Planologi sche Dienst van Overijssel, als ontwerper van het uitbreidingsplan, die bij de wegaanleg de fraaie verdedigingswerken van dit typisch vestingstadje levendig kon houden. Ho, burgemeester, ere wien ere toekomt, maar het behoud hiervan is in eerste instantie te danken aan het ingrijpen van de Stich ting Menno van Coehoorn tezamen met de Bond Heemschut, die bezwaar maakten tegen het uit breidingsplan dat oorspronkelijk voorzag in de aanleg van een weg over de wallen. Daarna pas is de weg buiten de wallen ontworpen. Steun molens In het Zuidlimburgse landschap, tussen Nuth en Valkenburg staat een windmolen uit 1760. Aan vankelijk geheel uit hout opgetrokken werd de molen, kort daarop, na een brand, van steen ge bouwd. De tegenwoordige eigenaar is tot restaura tie bereid, maar kan de kosten niet geheel dragen. Daar gevaar dreigt dat de molen gesloopt wordt, indien niet tot herstel, dat f 14.000 bedraagt, kan worden overgegaan, zal het Gemeentebestuur van Nuth particuliere bijdragen voor dat herstel gaarne tegemoet zien. Harlingen, Molen „De Bazuin Te Harlingen is in de bezettingstijd de molen ,,De 92 De windmolen te Nuth dreigt gesloopt te worden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1955 | | pagina 12