1 «s TOM KOOT MEER PLAATSELIJKE HEEMSCHUTVERENIGINGEN GEWENST Twee ledenvergaderingen liggen achter ons, die van 12 juli te Haarlem, waar met algemene stem men Mr. S. P. Baron Bentinck verkozen werd tot voorzitter van onze Bond en die van 2 september te Zutphen waar o.m. de jaarverslagen weiden uitgebracht en waar een excursie door de stad aan verbonden was. Met voldoening constateerde de, in grote getale opgekomen, schare van Heemschut leden met hoeveel succes de actieve plaatselijke organisatie Het Wijnhuisfonds zijn heemschuttaak in Zutphen vervult. Elke stad, elke gemeente, die zich verheugen kan in het bezit van cultuurmonu menten verdient een actieve plaatselijke vereniging te heb ben, die zich beijvert om dit cul tuurbezit te behouden en te be hoeden en die onmiddellijk haar stem verheft bij de aantasting van de schoonheid. Dat zou de taak van Heemschut als landelijke overkoepelende organisatie heel wat waardevoller m^ken en dus sneller en vooral doeltreffender tot resultaten leiden dan veelal thans het geval is. De samenwerking met plaatselijke verenigingen zoals: Haerlem, Oud-Hoorn, Die Haghe, Oud- Leiden, Die Goude, Oud-Dordrecht, Oud-Utrecht, Stichting Stadskern Zwolle enz. is daar het voor beeld van. De plaatselijke verenigingen kunnen, naast belangstelling wekken voor de historie en de schoonheid van haar gemeente, bovendien een fonds stichten en de helpende hand reiken bij res tauraties, zoals dat in de hiervoor genoemde voor beelden reeds geschiedt. De gemeentelijke en ook de rijksoverheid staat, naar onze ervaring, sym pathiek tegenover dergelijke initiatieven en is dan ook bereid deze met subsidies ter zijde te staan. Daarom kan onzerzijds niet genoeg aanbevolen worden tot het oprichten van deze verenigingen over te gaan. Op de morele steun van de Bond Heemschut kan daarbij ten volle gerekend worden. Succes te 'utphen Nog in Zutphen hebben vele Heemschutleden met bezorgdheid en zelfs met erge nis geconstateerd, hoe op de Zaadmarkt naast het pand ,;Dat Bol- werck", dat reeds in 1938 eigendom werd van Het Wijnhuisfonds, een prachtig monument ver kommerde. Vervallen en behangen met ontsieren de reclame werd het uitgebuit als garage. Pogin gen om het in bezit te krijgen leken hopeloos, hoe wel daar al vijftien jaren aan gewerkt werd. En OP HEEMWACHT juist toen het, naar wij meenden, definitief verloren zou zijn, bereikte ons de verheugende mededeling dat Het Wijnhuisfonds er in geslaagd was het aan te kopen. Dat betekent dat dit bouwwerk van de stadsmetselaar Edmond Hellenraat, als het geres taureerd zou kunnen worden, in plaats van een ontsierende hoek, tot een fraaie zinrijke afsluiting van de Zaadmarkt kan worden. Het pand, dat in Zutphen bekend staat als de Klokkestal, vroeger de Ruiter Kortegaard, werd in 1639 gebouwd. Om tot restaureren te komen is geld nodig, „Zut phen kan weer burgerzin tonen" schreef het Zut- phen's Dagblad en het geeft blijk daarin zelf niet achter te blijven door de gelegenheid te openen bijdragen aan dit dagblad toe te zenden en deze te verantwoorden. Wij wensen Het Wijnhuisfonds geluk met het suc ces van de verwerving en wekken gaarne alle min naars van het Zutphense stedeschoon op, om van hun medeleven met deze stad te getuigen. Wie dat 91. Zo zag de Klokkestal er op de Heemschutdag in Zutphen nog uit. foto Ton Koot..

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1955 | | pagina 11