10. Ter verbreding van de Haarlemmer Hout tuinen zullen wij U voorstellen doen tot ont eigening van de voor de uitvoering van het werk benodigde eigendommen. 11. De zuidelijke uitmonding van de IJ-tunnel is gericht op de verbinding Foeliestraat - Val kenburgerstraat - Markensteeg - Lazarussteeg, Waterlooplein. Voor een goede afwikkeling van het te verwachten verkeer aldaar zullen de Foeliestraat en de Markensteeg dienen te worden verbreed en zal tussen de Lazarus- steeg en de Rapenburgerstraat, na sloping van het aldaar aanwezige bouwblok, een cir cuit worden aangelegd. In aansluiting op dit circuit zal verbreding moeten plaats vinden van de Muiderstraat en de Hortusbrug. Voor stellen daartoe zullen U binnen niet al te lange tijd bereiken. F. Rijwielverkeer in de Leidsestraat. 12. In het meergenoemde Schemaplan van 1931 is een verbreding van de Leidsestraat aange geven. In deze straat vormt o.a. het rijwielver keer, speciaal op de avondspits, een probleem. Het wil ons voorkomen, dat, wanneer op deze spits dit verkeer in de Leidsestraat zou kunnen worden beperkt, een aanmerkelijke verbete ring van de verkeerstoestand zou kunnen wor den verkregen. Wij zijn voornemens ter ont lasting van de Leidsestraat het rijwielverkeer langs andere wegen te bevorderen, waarbij ge dacht wordt aan de route Heisteeg, Huiden straat, Runstraat, Prinsengracht, Passeerders- gracht, Nieuwe Passeerdersstaat. 13. Indien in deze geest een verbetering mogelijk blijkt te zijn en de beschreven verbinding van de Elandsgracht af tot stand komt, zou o.i. een verbreding van de Leidsestraat, die als één van de meest aantrekkelijke winkel straten van Amsterdam geldt, voorshands achterwege kunnen blijven. G. Gebruik van gebouwen. 14. Sinds enige tijd zijn bij ons maatregelen in 11. Het voorstel tot sloping van het architectonisch waar deloze bouwblok tussen de Lazarussteeg en de Por tugese Synagoge vormt een grote verbetering op het wederopbouwplan Jodenbreestraat. Aangezien door het raadsbesluit om het stadhuis te bouwen op Zwanenburg en door het loslaten van de aantrekkelijke gedachte om de Leprozengracht en de Houtgracht weer open te graven op 3 essentiële punten de opzet van het wederopbouwplan is gewijzigd, verdient het alleszins aanbeveling dit plan in zijn geheel te herzien volgens de beginselen van deze Nota. Dan kan tevens rekening gehouden worden met het feit dat nu aan de andere kant van de Lazarussteeg een grote ruimte ge schapen zal worden, de noodzaak vervalt om de in vele opzichten waardevolle pastorie van de Mozes- en Aaronkerk te slopen. 12 13. Verbreding van de Leidsestraat zou inderdaad tot zeer 'betreurenswaardige gevolgen leiden, ten eerste voor het stadsschoon en voor de algemene verkeers situatie in de oude stad, vervólgens voor de aldaar gevestigde winkelbedrijven. De beslotenheid, der smalle straten en de individualiteit der afzonderlijke winkelpanden brengen de gezelligheidvan dejfty- winkelstraat teweeg die teloor gaat bij een doorbraak met nieuwe bebouwing. Het verschil tussen Leidse- of Kalverstraat en de Vijzelstraat wijst dit duidelijk uit. De belangen van een zo kenmerkende city-bedrijfs tak als de winkels, met name de gespecialiseerde en vooraanstaande winkels, ondersteunen dus de alge mene richtlijnen van deze Nota. 14. De hier aangekondigde maatregelen zien wij met belangstelling tegemoet hetgeen niet wegneemt dat met de bestaande voorschriften en wettelijke bepalingen reeds veel gedaan zou kunnen worden dat tot op heden 85 In de pastorie van de Mozes en Aaronkerk is een merkwaardige biecht- en doopkapel opgenomen, die o.a dit barok doopvont her bergt. fotoW. M. Zilver Itupe

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1955 | | pagina 41