zullen in een vroegtijdig stadium onder ogen moeten worden gezien. 39. In de oude wijken zijn bovendien tal van klei ne bedrijven tot ontwikkeling gekomen, die met die wijken zijn geïntegreerd en die op ge ordende wijze weer onderdak gebracht moe ten worden. 40. De vernieuwing brengt mede, dat deze wijken aan de behoefte van de tijd zullen worden aan gepast en dat dus aan wonen, werken, verkeer en ontspanning volgens hedendaagse opvat tingen de vereiste aandacht zal worden be steed. Dit veronderstelt goede verkeerswegen, open woonblokken met gerieflijke woningen, ruime groenvoorziening, maar ook plaatselijke city-vorming. De vernieuwing schept aldus de mogelijkheid, o.m. gebouwen voor handel en bedrijf met een goede verkeersligging on der te brengen. 41. Om tot vernieuwing van de bedoelde wijken te kunnen geraken, zullen maatregelen van verschillende aard moeten worden getroffen. 42. In de eerste plaats zal het nodig zijn, te doen onderzoeken, welke gebreken de wijken, met name de woningen, bezitten. Met dit onder zoek is dezerzijds reeds een begin gemaakt. Het zal moeten leiden tot een inventarisatie van de desbetreffende stadsdelen. Mede aan de hand van de uitkomsten daarvan, zal de ur gentie der vernieuwingen kunnen worden be paald. De vernieuwingsplannen zullen in onderlinge samenhang dienen te worden ontworpen. 43. Gelijk reeds gezegd is, zal de opoffering van aantallen woningen in de te vernieuwen wijken gevolgen oproepen uit een oogpunt van stads uitbreiding. 4. Eerste maatregelen. 1De in 3 beschreven voorzieningen zullen alle op korte termijn moeten worden aangevat. De voorbereidingen zullen onverwijld te hand worden genomen, opdat tot uitvoering kan worden overgegaan, naarmate de omstandig heden economisch, technisch en financieel zulks toelaten. 2. Echter zal een aantal van deze voorzieningen binnen korte tijd ons staat voor ogen een tijdvak van 5 jaren dienen te worden ver wezenlijkt. Deze hebben betrekking op de volgende onderwerpen. duidelijk. Wordt hier de sanering der 19de-eeuwse gordel bedoelddan is de in alinea 40 omschreven stedèbouwkundige vernieuwing geheel op haar plaats. Deze wijken maken immers geen deel uit van het cultuurmonument Amsterdam. Slechts de omschrijving van dit vernieuwingsproces is vaag en ouderwetshet is de formule van het Algemeen Uitbreidingsplan. In deze gordel dient het accent gelegd te worden op de modernste vormen van hoge bedrijfsgebouwenaan gezien de hier bedoelde sanering niet alleen beoogt verouderde woningen te vervangen, maar ook, in de eerste plaats zelfs, het scheppen van een aantrekkelijke vestigingsmogelijkheid voor de bedrijven die zich uit de binnenstad verplaatsen. Handelt de passage echter over de vervallen wijken in de oude stad die, ondanks hun verval, in aanleg en bebouwing deel uit maken van het monument Amsterdam, dan is het vernieuwings program woord voor woord in de meest krasse tegen spraak tot al hetgeen in deze Nota werd uiteengezet over de onderhavige problemen in de binnenstad. 83 Hetzelfde huis, nadat de nieuwe eigenaar het met piëteit tot een 3-tal flatwoningen heeft verbouwd. Een voorbeeld van geslaagde vernieuwing.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1955 | | pagina 39