2. Reeds in de 19e eeuw werd het Gemeen tebestuur geconfronteerd met vraagstuk ken van deze aard. De plaatsing van het Cen traalstation is een besluit van fundamentele betekenis geweest voor de structuur en de ont wikkeling van de binnenstad. De stadsuit breidingen buiten de Singelgracht stelden het dempen van grachten en doorbraken aan de orde, zoals het dempen van de Nieu- wezijds Voorburgwal, de Spuistraat, het Spui e.d. en het verbreden van de Raadhuisstraat, de Damstraat, de Vijzelstraat en andere stra ten. Door de toepassing dezer middelen hoe noodzakelijk zij ook waren is typisch oud- Amsterdams stadsschoon verdwenen, zonder dat in alle gevallen vergelijkbaar schone stads beelden ontstonden. De Raadhuisstraat met haar verrassende kijk op de Westerkerk, de Damstraat, welke een sterk spiekend nieuw aspect op het oude stadhuis op de Dam opende en het gedempte Rokin, hetwelk zich tot een boeiende grote stadsruimte ontwikkelt, tonen ongetwijfeld aan, dat veranderingen, in grote stijl ontworpen, positieve waarden aan de oude stad kunnen toevoegen. Zou men thans echter zonder meer de toen gevolgde weg willen gaan, dan zou dit door de omvang van de vraagstukken van het heden het einde van de schoonheid van Amsterdams binnenstad betekenen. Er zal dus naar middelen moeten worden gezocht om aan de behoeften van he den en toekomst op zodanige wijze tegemoet te komen, dat bij voortduring een geheel wordt verkregen, waarin oud en nieuw in schoonheid samengaan. a. De veroudering en de vernieuwing. 3. De eerste groep vraagstukken heeft betrekking op de veroudering van de gebouwen in de binnenstad. Deze is zowel van technische aard, leidende tot bouwvalligheid, als van sociale aard, tot ongewildheid voerende omdat noch de huizen, noch de omgeving daarvan, meer voldoen aan door de bevolking redelijk ge oordeelde woon- en andere gebruiksbehoeften. 1 2. In de 19de eeuw heeft het Gemeentebestuur zich deze vraagstukken onvoldoende gerealiseerd, zoals o.a. blijkt uit het dichtbouwen der bolwerksgordel. De N.f. Voorburgwal, de N.f. Achterburgwal Spuistraat) en het Spui zijn gedempt vóór er sprake was van stadsuitbreiding, ten dele om onderhouds kosten te sparen, ten dele omdat men hooggestemde verwachtingen koesterde omtrent hun ontwikkeling tot winkelstraat. De Raadhuisstraat opent ten koste van een onvervangbaar schoon complex oude bebou wing een inderdaad nieuw gezicht op de Westerkerk; echter tussen bijzonder lelijke straatwanden door. De Damstraat was reeds verbreed, toen het Commandants huis nog elk gezicht op het Paleis benam; het contrast smalle straat wijde pleinruimte is er overigens door verzwakt. Wat aan het Rokin boeit is niet het parkeerterrein, maar alléén wat er van de oorspron kelijke aanleg in straatverloop engevelwand overbleef. Grote stijlis in al deze gevallen moeilijk te ontdekken. De conclusie, dat de omvang der vraagstukken: d.i. de schaalvergroting van het verkeer en de bedrijfsge bouwen, een voortgaan op de oude weg van doorbreken en dempen uitsluit, zowel terwille van het stadsschoon, alsook omdat dit stedebouwkundig niet doeltreffend is, onderschrijven wij ten volle. 3. Dat de hier geschetste verschijnselen van verval niet als normale veroudering aangemerkt kunnen worden is uiteeengezet in onze inleiding. 63 Drie huisjes in de Jordaan, die bij een restauratie van modern comfort werden voorzien en sindsdien zeer gewild zijn als woning.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1955 | | pagina 19