9. Een oplossing van deze vraagstukken in deze zin, dat in vele behoeften geheel wordt voor zien, is niet te verwezenlijken. Ook bij de her bouw van de binnensteden, die in de laatste oorlog zijn verwoest, bleek dit niet mogelijk, niettegenstaande men daar niet werd belem merd door nog bestaande bebouwing. Ook daar was een afwegen nodig van de verschil lende behoeften. Dit geldt in het bijzonder voor een betrekkelijk gaaf gebleven stad als Amsterdam, waar niet alleen heden en toe komst, maar bovendien het verleden, soms zelfs een ver verleden, hun invloed sterk doen gelden. 10. Amsterdam behoeft een kern, die ook in de toekomst vele centrale functies voor stad en land zal kunnen blijven vervullen. In het Algemeen Uitbreidingsplan, volgens welke onze stad zich ontwikkelt, is ervan uit gegaan, dat de binnenstad deze kern van onze stad zal zijn. 1. Probleemstelling 1De vraagstukken met betrekking tot de binnen stad zijn talrijk en verscheiden. De voornaam ste zullen hieronder worden besproken; zij zijn duidelijkheidshalve onderscheidenin vijf hoofd groepen: a De veroudering van de bebouwing en de noodzakelijke vernieuwing. b Het bewaken van de schoonheid en het ka rakter van het stadsbeeld. c De cityvorming. d Het verkeer. e De parkeergelegenheid. 10. Dat de binnenstad ook in de toekomst vele centrale functies kan blijven vervullen staat wel vast. De vraag is echter, welke? Het Algemeen Uitbreidingsplan van 1934 is ontstaan vóór het moderne verkeer zich in zijn huidige en nog te verwachten omvang manifesteerde. Een verkeersprognose trojfen wij bijvoorbeeld in de Nota van Toelichting op dit plan niet aan.) De centrale culturele functie van de binnenstad is er eigenlijk niet in aangeroerdde vestiging van be drijven is niet gedifferentieerd in bestemmingen die wel en niet noodzakelijk zijn in een stadskernhet gevaar der schaalvergroting door het moderne be drijfsgebouw werd nog niet onderkend; de rehabili tatie op grote schaal door stedelijke monumentenzorg was nog niet aan de orde, Het zou daarom wenselijk zijn, dit uitgangspunt opnieuw te toetsen, hetgeen in deze nota niet geschiedt. •62 Boven: Het Rokin voor de demping, een boeiend en historisch stadsbeeld. Midden: Het Rokin tijdens de demping. Onder: Het Rokin gedempt; een boeiende ruimte?

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1955 | | pagina 18