is al gedempt, de rest heeft geen doorspoeling meer en vervuilt; de schoeiing is versleten. Verbetering zou uiterst kostbaar zijn en op niets uitlopen: de bebouwing van de gracht is troosteloos. De nieuwe toestand zal als volgt worden: langs de lelijkste wand (de Westwand) komt een trottoir van gele baksteen, gevolgd door een 6 m. brede groene strook met boombeplanting. Dan volgt de rijweg, met aan de overzijde wederom een trottoir. Op enkele punten zijn inritten nodig; daar wordt de groene strook onderbroken door een verharding van blokken in gele baksteen gestraat, tussen ban den van rode steen. Op deze wijze kan een uiterst verzorgd en charmant geheel ontstaan. Het volgende stuk dat zal worden gedempt valt uiteen in twee stukken: een Noord- Zuid en een Oost-West lopend deel. Het eerste deel levert het volgende beeld op: trottoir langs de woningen, weg van 5 m. breedte, en langs de lelijke achterkanten van de huizen aan de Hoogstraat een groenscherm, bestaande uit een groenstrook met lindebomen, een voetpad en een geschoren haag. Het laatste stuk tenslotte, bij het Herenwaltje, krijgt aan de Noordzijde een weg van 5 m breed, dan een groene strook, 7 m breed, met 2 rijen linden beplant, en vervolgens een smal rijpad. Alle profielen zijn dus asymmetrisch, waar- door een afwisselend beeld wordt bereikt. Hier door, en door de zorgvuldige detaillering en mate riaalkeuze lijkt dit plan, dat overigens met dempen niet verder gaat dan str.ikt noodzakelijk, gemoti veerd en zelfs een verbetering. Wij hopen van harte, dat het in deze vorm zal worden uitge voerd. Minder gelukkig zijn wij met geluiden, die uit de burgerij opstijgen om demping van de Grote Sluis te bepleiten, daar deze, na de gereedkoming van de Provinciale sluizen, minder dan tevoren wordt gebruikt. Deze sluis, op de grens van het ruime Noordijs en de Noorderhaven vervult een stedebouwkundig onmisbare functie van geleding en verbinding van deze twee ruimten in het stads beeld. Bij demping zal hier een zeer ontsierende lege plek ontstaan, waar de beide grachtruimten hinderlijk op elkaar zullen stoten, over een vor meloos en zinloos plein heen. Indien het inderdaad niet mogelijk is, de schut sluis te handhaven, zou men kunnen overwegen, er een keer- en spuisluis te leggen; de lelijke ijzeren brug zou dan vervangen kunnen worden door een stenen pijp. De spuisluis zal doorspoeling van de Noorderhaven mogelijk maken; gaat deze in de toekomst doodlopen, dan zal daar zeker vervui- II 55 De Grote Sluis van het Noordijs gezien Foto Ir. A. Arken bout Het te dempen deel van de Zoutsloot, gezien naar de Hoogstraat Iiroto ïr. D. A. Arkenbout

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1955 | | pagina 23