geven, moet hier hulp van buiten geboden worden. Over de dijken reed de stoet van auto's naar het Noorder Polderhuis van het waterschap de Schermer in de luisterrijke omgeving van drie stoere watermolens en weids Hollands polderland schap. Fris en pittig staat dit polderhuis er bij, van de ondergang gered en gerestaureerd door ons lid, de wakkere Dijkgraaf J. Posch en zijn waterschapsbestuur. De wetenschap, dat slechts enkele jaren geleden dit polderhuis aan sloop prijs gegeven dreigde te worden, deed ons, als Heemschutters, met meer dan gewone voldoening genieten van deze nu zo stijlvolle herrijzenis. De rechtmatige trots van het waterschapsbestuur kwam tot uiting in de ontvangst door de dames in haar feestelijke streekdracht met gouden kappen en de kostelijke Noordhollandse koffietafel, gedekt in de schuur van het polderhuis. Duivekaters, spouwers, boerenkrentenbrood ontbraken even min als de nationale dranken en de lange stenen pijpen, die spoedig in de brand gingen. Hier sprak Burgemeester mr. Wij- tema, als commissievoorzitter, zijn welkomstrede uit, dank brengend voor de feestelijke ontvangst aan Burgemeester-Dijkgraaf Posch en zijn medewerkers. De heer Posch, in zijn toelichting verzuimde niet de aandacht te vragen voor het polderhuis van HeerHugowaard, dat eveneens dringend restauratie behoeft en waard is. Namens het Dagelijks Be stuur van de Bond sprak Ton Koot een woord van dank aan de Noordhollandse Commissie voor Stad en Dorp, als één van de ijverigste commissies van de Bond voor het door allen zo gewaardeerde initiatief van deze excursie, stijlvol geleid door Burgemeester Wijtema en voortreffelijk georga niseerd door haar secretaris Ir. Ottevangers. Prof. v. d. Pluym dankte namens alle deelnemers, „aan de andere kant van de bestuurstafel". Opgewacht door de Burgemeesters werden daarna de raadhuizen van Groot-Schermer en Graft be zichtigd en de gerestaureerde kerk in De Rijp, waar de Burgemeester-President-kerkvoogd uit voerig toelichtte op kerk en de fraai gebrand schilderde XVIIe-eeuwse glazen. In het Herenhuis te Midden-Beemster verwelkom de de Burgemeester het gezelschap in hartelijke bewoording en bood het gemeentebestuur thee aan, waarna de in restauratie zijnde kerk werd be zocht en- het Betje WolfF-Museum, waar het studie-celletje van Betje Wolff door arch. Royaards werd gereconstrueerd en waar smartelijk gewacht wordt op het bijeenkomen van de fondsen voor een algehele restauratie. Via Oost-Beemster werd langs een aantal stelpen gereden naar Purmerend, waar de excursie, die van 10.30 17.30 u. had geduurd, eindigde met een hartelijk afscheid der deelnemers. Het initiatief van de Noordhollandse commissie had ons het ware hart van het Noordhollandse polderland laten zien op een bewonderenswaardig goed voorbereide tocht. Een voorbeeld, dat onze overige provinciale commissies van harte wordt aanbevolen ter navolging! 53 Onze gastvrouwen in het Noorder Polderhuis Foto Ton. Koot Aankomst bij het Noorder Polderhuis in de Schermer Foto Ton Koot

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1955 | | pagina 21