dikwijls wordt helaas echter de hele vakwerkmuur neergehaald en door baksteen vervangen. Dan is alles reddeloos verloren. Het is daarom zaak dat raad en vooral financiële hulp geboden wordt. Het is niet genoeg de belangrijke vakwerkhuizen te registreren en op een of andere lijst van Monu mentenzorg of Heemschut te plaatsen, maar er moet spoedig en doeltreffend ingegrepen worden voor het te laat is. Hoe zal een vakwerkgebouw gerestaureerd moe ten worden? Opvullen met baksteen of andere soort materiaal is niet erg geschikt, ook niet als dit met kalk bestreken wordt. Om het karakter zo zui ver mogelijk te behouden, zal de steenvulling met pleister of met een of andere bouwplaat bedekt moeten worden, die de lemen muren zo zuiver mogelijk nabij komt. Verschillende soorten hier van zijn tegenwoordig in den handel en een goed architect zal raad weten. Als men dan het hout werk nog met teer bestrijkt, èn om het zijn oor spronkelijk karakter te geven, èn om het te conser veren is alles in orde en zullen de vakwerkwonin gen hun uitgesproken en boeiend accent in het Limb. landschap blijven vervullen. Als tegenhanger van hetgeen verdwenen is, geef ik hier, zonder veel omschrijving een 3-tal tekeningen van, gelukkig nog bestaande, vakwerkgebouwen. Afb. 4 toont een vrij groot en stevig gebouw in de Gem. Vijlen-Vaals. Dit huis, waarvan ik de ouder dom op 300 jaar schat, is zeker een der oudste vakwerkhuizen van Limburg. Er is aan hersteld niet zeer deskundig ook het is gebouw geschon den maar gelukkig niet onherstelbaar vernield. Het zeer mooie vakwerk is gelukkig behouden. Hier is toezicht, raad en steun gebiedend noodzakelijk. Afb. 5 stelt een klein gebouwtje eveneens te Vijlen voor, overblijfsel van een groter complex. Uit de harmonieuze lijnen kan men zich een voorstelling maken van het geheel. En dan ten laatste een oude, merkwaardige schuur in vakwerk in de Gem. Wittem. Ook deze dient bewaard te blijven. HET NOORDHOLLANDSE POLDERLAND IN Om de band met de Noordhollandse leden van onze Bond te versterken en hen te overtuigen, dat er in de provincie nog veel schoons aanwezig is, voor welks behoud het de moeite waard is te ijveren, organiseerde de Commissie Stad en Dorp in Noordholland op Zaterdag 4 Juni jl een excur sie. Bij zonnig weer verzamelden niet minder dan 92 onzer leden zich in 20 auto's voor het station te Alkmaar, vanwaar onder de hoede van gemotori seerde Rijkspolitiemannen de tocht ging langs Stompetoren, Schermer horn, het Noor der Polder huis, Grootschermer, Graft, De Rijp, Midden- Beemster, Oost-Beemster en Purmerend. Het vlakke land was in volle voorjaarstooi, waar bij de bladerloosheid of reeds verdordheid der bomen, die hier zo van de ijzige voorjaarswinden hadden geleden, onwezenlijk aandeed en telkens weer met verwondering werd gadegeslagen. Terwijl Stompetoren het beeld gaf van een gerestau reerde kerk, liet Schermerhorn zien, in hoe jammer lijke staat van verval de N.H.Kerk zich daar be vond. Toren en dak waren hersteld, de kerk zelf leverde het miserable beeld van verval door het ontbreken van fondsen, die het geregelde onder houd in het verleden behoefde. Terecht wees com missievoorzitter mr. Wijtema er op, hoe moeilijk, zo niet onmogelijk, het is voor kleine gemeenten, om kerken als deze te restaureren. Waar zij monu menten zijn, welke het landschap zijn gezicht 52 Afb. 6. Vakvverkschuur, Wittem

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1955 | | pagina 20