met wat goede wil, veel bewaard kunnen blijven. Zeker het oude „Huis op de Berg" dat ver buiten de kom van het dorp in een fraaie en rustige om geving aan de Geleenbeek gelegen was. Dit is niet het enige. Zo is het mooiste vakwerkhuis te Noorbeek onder het oog van Monumentenzorg voor altijd vernield. Het voorfront met prachtige vakwerk is omvergehaald en door baksteen ver vangen. En dit was nu eens geen onaanzienlijk boerenstulpje maar een echt herenhuis. Er staan gelukkig betere voorbeelden tegenover. Een der mooiste gemeenten van Limburg is zeker de Gemeente Wittem met de bekende gehuchten Mechelen en Epen. Hier vindt men nog zeer veel vakwerk en alles in uitstekende staat. Een voor uitziend Gemeentebestuur met een voortvarende Burgemeester aan het hoofd, hebben het belang hiervan zowel voor het landschapschoon, alsook als aantrekkingsobject voor het vreemdelingen verkeer ingezien, en alles met grote toewijding onderhouden. Daarom kan de Gemeente Wittem tot voorbeeld strekken. En nu ben ik waar ik wezen wil: het behoud en de restauratie van de Limburgse vakwerkbouw. Het vakwerkhuis eist verbazend veel onderhoud. Zeer kernachtig en zuiver, drukte bij mijn bezoek een bewoner (die zijn woning overigens prachtig on derhoudt) zich uit: „Mijnheer, een vakwerkhuis bewonen is op zichzelf ook een vak". De leem van de muren verweert en het vlechtwerk vergaat. Gewoonlijk kalefatert de bewoner elk jaar aan zijn huis, zonder het ooit klaar te krijgen. Dit kost zeer veel tijd en tegenwoordig nog meer geld. Is het wonder dat hij de lemen wand uitbreekt en het vakwerk opvult met baksteen. Geschonden is dan het gebouw wel, maar zeker niet vernield. Heel 51 Afb. 3. Lutterade-Geleen, Huis met waterput Afb. 4. Vijlen-Vaals Afb. 5. Vijlen-Vaals

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1955 | | pagina 19