*mi7MW% J. H. Habets ZUID-LIMBURGSE VAKWERKBOUW Het zal wel onnodig zijn de schoonheid van ons onvolprezen Zuid-Limburgse landschap te be zingen; dit mag bekend verondersteld worden. Wat niet weinig tot het landschapschoon bij draagt is de typische vakwerkbouw. Dit komt, omdat deze bouwwijze zich zo wonderwel aan het landschapsbeeld aanpast, als het ware ermee vergroeid is. Wie het voorrecht heeft gehad kris en kras door de Eifel te dwalen zal begrijpen, wat ik bedoel. De Eifel is nog ongerept en vrijwel vrij van de moderne industrie gebleven. De aanpas sing van de bouwwijze, uit het meest verschillende materiaal, aan het landschapsbeeld is bewonde renswaardig, en laat ik er bijvoegen, alles verkeert in uitstekende toestand. Omgekeerd kan men in de verrukkelijke Provence soms de meest afschrik wekkende voorbeelden van het tegendeel „be wonderen". 50 Wanneer dit zo is, dan is het van belang dat deze vakwerkbouw in het landschap behouden blijft. Helaas, is hier onherstelbaar verlies veroorzaakt. Beter dan door veel woorden kan dit aangetoond worden door enige tekeningen van wat verdwenen is. De eerste twee tekeningen geven ons het waar schijnlijk meer dan 300 jaar oude, historische „Huis op de Berg" te Geleen weer; no i de.voor zijde, no. 2 de achterzijde. Dit gebouw is gesloopt. De derde tekening laat ons een oud huis met putje te Lutterade-Geleen zien. Hier is de plaats waar het gebouw gestaan heeft, niet meer te vinden. Met opzet kies ik deze tekening, omdat verschil lende Limburgse dorpsputten ook wel bewaard mochten blijven. Nog stond er een mooie boerderij met vakwerk. Deze leek zeer goed onderhouden. Toen ik dit voorjaar er weer voorbij kwam was ze spoorloos verdwenen! Jammer dat men in Geleen, dat zeker tot de oudste dorpen van Nederland behoort, en zo rijk was aan vakwerkbouw (zie mijn artikel in jaargang 1927 van de „Neder- maas") zo weinig heeft weten te behouden. De snel ontwikkelde mijnindüstrie, waardoor een nieuwe, moderne gemeente ontstaan is, is hier de grote slokop geweest voor het oude. Toch had, wy y i f WwW'tfM Afb. 1. Geleen „Huis op de Berg", (gesloopt) Afb. 2. Geleen „Huis op de Berg", achterzijde

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1955 | | pagina 18