worden weggenomen, dank zij de welgeslaagde poging van de heer S. J. Bouman, ook deze boeier voor het Zuiderzeemuseum te ver werven. En zo zou er nog veel meer over te vertellen zijn, maar wij moeten de belangstellenden wel verwijzen naar de definitieve pu blicatie, welke de Stamboekcom missie zal doen afdrukken in het Jaarverslag 1954 van het Friesch Scheepvaart Museum. Een der gevolgen van de activiteit der Stamboekcommissie is de bui tengewoon geslaagde Reünie ge weest, 3 Juli 1953 op het Pikmeer gehouden. Kapitein van Waning leidde hierbij het Admiraalzeilen volgens 18de-eeuws, Sneker pro tocol, waarbij gebruik werd ge maakt van origineel, door het Sneker Museum ter beschikking gesteld scheepsgeschut terwijl twee zich aan boord van het admiraal schip bevindende trompetters het „ayrtje van Wilhelmus" bliezen, volgens de originele zetting, ge heel zoals di t oudtijds in Friesland geschiedde. Dankbaar zij hier ook de onmis bare hulp gememoreerd, van de Koninklijke Zeilvereniging „Oos- tergoo" ondervonden. Het was een onvergetelijke dag. Toen het ijzer heet was om te smeden, werd de zelfde avond nog een in de boezem der Stamboek commissie reeds lang gekoesterde wens naar voren gebracht, de provincie Friesland weer een „Staten- jacht" te bezorgen. Eer er een jaar verstreken was, de 22ste Mei van het jaar 1953, kon men dit Statenjacht op het zelfde Pikmeer zien aanbieden. Voortaan mocht de provincie Friesland zich de trotse eigenaresse noemen van de boeier „Friso", in 1894 door Eeltsjebaes gebouwd! Drie Neder landse oorlogsbodems zetten aan de plechtige over dracht door hun aanwezigheid luister bij. De gel den voor de aankoop waren geheel door vrijwillige gaven uit het Friese bedrijfsleven bijeengebracht. Sedertdien heeft het Statenjacht bij menige ont vangst of plechtigheid zijn nuttigheid bewezen, zodat het zich thans schier onmisbaar heeft ge maakt. Hei heeft een vaste ligplaats gekregen bij de Terhornstersluis en wordt door twee sluis wachters tot in de puntjes vaarklaar gehouden. Friesland heeft het in dezen ook met zijn Commis saris der Koningin goed getroffen, want, geest driftig zeiler als hij is, heeft geen regen of wind hem nog ooit kunnen weerhouden, een zeiltocht af te ge lasten. Heel Sneek kwam dan ook op een onstuimige Augustusnamiddag op de been, toen de stad werd opgeschrikt door een onverhoeds donderend kanon schot, gelost van de plecht der naderende „Friso". „Heemschut", zo levend als men zich maar wensen kan! 49 Boven: De boeier „Albatros"; eig.P.Boknra, Leeuwarden Onder: Het Friese jacht „Argo", eig. B. H. Braam, Grouw Foto's V. C. D- Popkcn

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1955 | | pagina 17