te -Parijs. De overige kunstschatten komen in aan merking voor de algemene bescherming, die weer uiteenvalt in „sauvegarde" en „respect"-. De „sau vegarde" vindt haar uitwerking in de bepaling, dat de verdragspartijen zich verplichten reeds in vredestijd maatregelen te treffen tegen de voor zienbare gevolgen, die een oorlog voor de kunst schatten in eigen land zou kunnen hebben. In Nederland is aan deze verplichting reeds voldaan dopr het in het leven roepen van een militaire en een burgerlijke kunstbeschermingsorganisatie en het treffen van voorbereidingen om kunstschatten in oorlogstijd afdoende te beschermen. Het „respect" voor kunstschatten strekt zich zowel uit over eigen territoir als overdat van een andere verdragspartij. Onder „respect" verstaat de Conventie het zich onthouden van he t gebruik van de beschermde goederen en van hun onmiddellijke omgeving op een wijze, die zou kunnen leiden tot vernietiging of beschadiging. Voorts is verboden iedere vijan dige daad, gericht tegen de be schermde goederen. De Conferentie heeft lang gespro ken over de vraag of er reden zou kunnen zijn tijdens de gevechts handelingen de bescherming op te heffen. Van verschillende zijden is betoogd, dat een dergelijke escape clausede Conventie belang rijk aan waarde zou doen vermin deren en zelfs geheel illusoir zou kunnen maken. Andere landen wezen er echter op, dat dringende militaire noodzaak kan eisen, dat een beschermd monument aan het gevaar van beschadiging of vernietiging wordt bloot gesteld. Voor ons is van belang, dat in dit verband als voorbeeld werd genoemd het geval, dat de loop van de krijgsverrichtingen het noodzakelijk maakt een dijk door te steken, waardoor een in het on der water te zetteri gebied gelegen beschermd monument wellicht on herstelbaar beschadigd zou wor den. Met grote meerderheid is tenslotte de mogelijkheid van fei- telijke opheffing van de bescher mingbij dwingende militaire nood zaak aanvaard, althans voor kunst schatten, vallende onder de al gemene bescherming. De immuniteit van cultu rele goederen onder speciale bescherming kan slechts worden opgeheven in uitzonderlijke geval len van onvermijdelijke militaire noodzaak, uit- uitsluitend voor zolang als die noodzaak voortduurt en dan nog slechts indien de aanwezigheid van een dergelijk geval wordt geconstateerd door een bevelhebber, die een militaire eenheid comman deert op zijn minst ter grootte van een divisie. De verdragspartijen kunnen goederen onder de algemene bescherming brengen door daarop een vijfhoekig blauw-wit schild aan te brengen. Speci ale bescherming kan slechts worden verkregen 46 m Arnhem 1945 1'oto Ton Koot

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1955 | | pagina 14