VOORZITTER BIERENS DE HAAN TREEDT AF Na ruim 15 jaar het voorzitterschap van de Bond Heemschut te hebben bekleed, heeft dr. J. A. Bierens de Haan de wens te kennen gegeven thans deze taak aan een jongere kracht te willen over dragen en wel zodanig, dat de nieuwe voorzitter de gewone algemene ledenvergadering op 2 Sep tember a.s. reeds zal leiden. De heer Bierens de Haan begon zijn voorzitter schap onder moeilijke omstandigheden, nl. tijdens de bezetting van ons land, hetgeen hem direct voor de taak stelde, de Bond veilig te loodsen door het onheilspellende getij, dat de bezetter opriep. In die jaren kwam de Heemschut-serie tot stand, maar werd het orgaan tot minimale inhoud en verschijningsdata genoopt. Had het eerste wijder belangstelling voor de Heemschutgedachte tot gevolg, het laatste deed de directe band met de leden verminderen, met als gevolg een teruglopen van het ledental, toen de bevrijding de Bond zijn oude rechten teruggaf.. Onder dr. Bierens de Haan's leiding werd toen een reconstructie van de Bond onder ogen gezien. Hijzelf maakte de schets voor de nieuwe statuten. De provinciale commissies werden in het leven geroepen, het algemene en het dagelijkse bestuur ondergingen mutaties en het orgaan werd aan moderne eisen aangepast. Een krachtige leden actie ging hiermede samen, met als gevolg een ver dubbeling van het ledental en een grote toeneming van individuele leden, de z.g. buitengewone leden. De Bond neemt een gunstiger positie in dan ooit tevoren in zijn 44-jarige bestaan. De thans 72-jari- ge dr. Bierens de Haan heeft dus alle reden om met voldoening op zijn 15-jarig voorzitterschap van de Bond Heemschut terug te zien. Wij allen zijn hem dankbaar, dat hij deze zo moeilijke taak met waardigheid en met de vastberadenheid, die elke Heemschutter behoort te bezielen, heeft ver vuld en daarmee het aanzien van .de Bond heeft bestendigd en versterkt. Na de herdenking van het 40-jarige bestaan van de Bond heeft het Hare Majesteit de Koningin behaagd om dr. Bierens de Haan te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Mr. R. Hotke BESCHERMING VAN KUNSTSCHATTEN IN OORLOGSTIJD Reeds vóór de laatste wereldoorlog hebben Neder land en Italië het initiatief genomen tot een in ternationaal verdrag voor de bescherming van kunstschatten in oorlogstijd. Na de oorlog heeft UNESCO, de opvoedkundige, wetenschappelijke en culturele organisatie van de Verenigde Naties, deze zaak weer ter hand genomen. Langdurig en diepgaand overleg tussen deskundigen van ver schillende landen, tot welk overleg Nederland wederom een belangrijke bijdrage heeft geleverd, heeft geleid tot een ontwerp-conventie, die als uit gangspunt heeft gediend voor de intergouverne mentele conferentie, welke van 21 April tot 14 Mei 1954 in het Vredespaleis te 's-Gravenhage is ge houden. Aan deze conferentie hebben 47 landen deelgenomen, terwijl 15 landen en internationale organisaties waarnemers hadden gezonden. De conferentie, die gepresidieerd werd dooi de voorzitter van de Nederlandse delegatie, Mr C. W. A. Schürmann, heeft in ruim 3 weken in tensief vergaderen een Conventie met bijbehorend Reglement van uitvoering en een Protocol gereed gemaakt, die door 37 resp. 21 landen ondertekend zijn. Conventie en Protocol treden in werking nadat tenminste 5 landen deze stukken volgens de voor ieder van hen geldende grondwettelijke pro cedure hebben geratificeerd. De Conventie strekt haar bescherming uit over alle zaken, welke van groot belang zijn als cultu reel erfgoed van een volk; dat zijn in de eerste plaats die zaken, die wij plegen aan te duiden met het woord monumenten, zowel onroerende als roerende, en voorts ook over manuscripten, boe ken, archivalia, wetenschappelijke verzamelingen, archaeologische vindplaatsen en over musea, bibli otheken, archiefgebouwen en bergplaatsen voor kunstschatten. De Conventie kent twee soorten bescherming, een algemene en een speciale. Onder de speciale be scherming kunnen slechts vallen een beperkt aan tal bergplaatsen van kunstschatten, alsmede monu menten, die voor de gehele mensheid van zeer groot belang zijn. Als zodanig werden bij wijze van voorbeeld o.a. genoemd de Acropolis te Athene, de Sint Pieter te Rome en de Notre Dame 45

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1955 | | pagina 13