kwetsbare plaats voor het fraaie silhouet van de stad een 46 m. hoge graansilo te doen oprichten. Dat een ongeluk zelden alleen komt, zoals het spreekwoord zegt, werd bevestigd door het be richt, dat thans ook de molen „De Haas" op het Bolwerk buiten bedrijf is gesteld. Dat is een somber geluid, de betekenis daarvan kennen wij maar al te goed. Terecht schreef de Zierikzeesche Nieuws bode:'„Vroeger bouwden de mensen torens van onvergelijkelijke schoonheid, later bouwden de geslachten na hen molens, die de sierlijkheid van het landschap, sterk hebben verhoogd en onze tijd bouwt graansilo's die wel de inkomsten vergroten, doch de schoonheid van het stads- en landschaps beeld storen en verminderen." Een onzer leden herinnert er aan, hoe vorig jaar de, uit de 15de eeuw daterende, Godskamers wer den afgebroken en hij waarschuwt, dat in het kader van de krotopruiming nog wel menige oude gevel zal sneuvelen. Er zijn echter ook verblijdende tekenen, bijv. de restauratie van de Gasthuiskerk, van de kap van het stadhuis, van het 15de-eeuwse z.g. Tem peliershuis, van de door de ramp beschadigde Zuidwalleburg, terwijl ten slotte het Vrijpoortje en het huis „De Witte Swaan" na hun verwoes ting tengevolge van de ramp weer geheel worden gerestaureerd. Uitbreidingsplan Heenvliet (%H) De Minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting deelt ons mede dat voor de door ons gevraag de tussenkomst van het centrale gezag ten aanzien Van het uitbreidingsplan der gemeente Heenvliet geen termen bestaan. De Mi nister acht de bestemming „han del- en nijverheid" welke mo menteel aan de betreffende .grond is gegeven aanvaardbaar. Vooral omdat, „tengevolge van de bestemmingsvoorschriften, de oprichting van gebouwen is beperkt tot bedrijfsgebouwen ten dienste van of in verband staande met de recreatie en plaatselijke en streekverzorgen- de bedrijven en mitsdien de op richting van gebouwen ten be hoeve van de z.g.n. zware in dustrie terplaatse is uitgesloten, behoeft aantasting van het re- creatie- en landschapsbelang niet te worden gevoerd." Dit betekent dus, dat het thans zo fraaie historische goed „De Oliphant" zal worden ingesloten door ar beiderswoningen en kleine bedrijven, hetgeen wij, zoals wij al eerder in ons blad betoogden, betreuren. Bedreiging van Vogelenzang Het buiten „Vogelenzang" vormt in het binnen- duinlandschap van Zuid-Kennemerland een be koorlijke noot, waarmee in beslissende mate wordt bijgedragen tot de schoonheid van dit ge bied. Het 18de-eeuwse huis, de beplanting met hoogopgaand geboomte, waaronder de bekende beukenlaan, vormen, aan de voet van de hogere opgaande jongere duinen een complex van on schatbare waarde. Het bestuur van de Bond Heemschut heeft dan ook met verontrusting ver nomen, dat de Minister van Verkeer en Water staat heeft voorgesteld voor de provinciale weg, waarvan de aanleg door het Rijk zal worden ge subsidieerd, een rechtlijnig tracé te kiezen, dat het zo unieke buiten zal doorsnijden. Blijkens de reeds in het terrein geplaatste piketten, denkt men aan een tracé tussen het huis en de duinen door, waarbij de gehele aanleg zal worden doorsneden. Hiermee gaat een der laatste herinneringen aan het eertijds in zijn geheel zo fraaie binnenduinlandschap van ZuidKennemerland geheel te gronde. Het be stuur heeft zich derhalve tot de Minister van O. K. W. gewend met het dringende verzoek zich te verzetten tegen de voornoemde plannen en met alle middelen te bevorderen, dat de aanleg van de betrokken weg geschiedt volgens het oorspronkelijk gedachte tracé langs de spoorbaan. 44 Hel silhouet van Zierikzee thans nog mét molen en zonder 46 m hoge graansilo JfeCsr

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1955 | | pagina 12