I de burgerij te. behoeden Vóór verlelijking van de omgeving, waarin zij wonen en werken moeten. De Vishal te Haarlem De Vishal aan de voet van de Grote Kerk te Haar lem dateert van 1769, toen gebouwd als visbanken met een breed geplaveide middengang en twee bescheiden colonnaden gedekt' door een leien dak. In de 19de eeuw werd de huidige, ontsierende, glazen kap boven het middenpad aangebracht. In aansluiting op de incidentele bestemmingen, welke de Vishal in de afgelopen jaren heeft gehad, heeft de gemeenteraad van Haarlem bij besluit van 23 Februari j.1. besloten de Vishal voor 7 maanden te verhuren aan de fa. Kreymborg, ten behoeve daarvan de authentieke bestrating van gele klinkers doen vervangen door een vloer van beton, de visbanken doen slopen en bij wijze van proef voor een eventueel definitief verbou wingsplan van de Vishal twee expositie-vitrines doen aanbrengen. In dat stadium is onder de burgerij ongerustheid ontstaan, welke o.m. in de Raad der gemeente tot uiting kwam, waarbij aangedrongen werd enige organisaties, w.o. de Bond Heemschut, om advies te vragen. Gevraagd werd: le Moet de Vishal gehandhaafd blijven, 2e Is de bestemming tot VVV-bureau aanvaardbaar. 3e Is het toegezonden schetsont werp een aanvaardbaar uitgangspunt voor ver bouwing. Het Bestuur van de Bond Heemschut antwoordde, le, dat de Vishal in ieder geval het behouden waard is. 2e, dat de bestemming tot V.V.V.-bureau niet gewenst is,doch heeft, indien dit toch zal ge schieden, wenken gegeven om de bestaande toe stand zo min mogelijk te schaden. 3e, dat het voorgelegde bebouwingsplan volstrekt onaanvaardbaar moet worden geacht. Geadviseerd werd de Vishal in haar oorspronke lijke vorm te herstellen met verwijdering van de glazen, kap en heropening van de door een deur gesloten ingang in de lange zijde, waardoor een halfoverdekte verkoopruimte kan ontstaan voor allerhande zaken, die nu in kraampjes ervoor of in de onmiddellijke nabijheid verhandeld worden. Het Bestuur heeft verder in overweging gegeven van vernieling van het 18de-eeuwse metselwerk voor ,,proefvitrines" af te zien. Bestrating in Delft Van enige grachten te Delft zijn gedeelten oude Molen De Haas te Zierikzee van de Breedstraat uit gezien bestrating opgeruimd. In de plaats van het in ver schillende stroken, met afwijkend materiaal be strate profiel, werd één doorlopend vlak van klinkerkeien aangebracht. De schaalvergroting, welke zo ontstond is hinderlijk. Aan Delft werd verzocht weer een onderverdeling toe te passen, waarbij door het gebruik van verschillende mate rialen en kleuren een resultaat kan worden be reikt, dat in deze tijd bruikbaar is en tóch de be koring bezit van de oude toestand. i De Damsluis te Monnikendam Het Hoogheemraadschap Waterland heeft geen belang meer bij de instandhouding van de Dam sluis in de kern van Monnikendam. Het besloot deze te vervangen door een dam, waardoor tevens de brug zou kunnen verdwijnen. j Hiertegen is geadresseerd. Vertrouwd wordt, dat de gemeente, die uit een oogpunt van vreemde lingenverkeer veel belang heeft bij de instand houding van de Damsluis, dit werk zal willen over nemen van het Hoogheemraadschap om het verder te onderhouden. Zierikzee In ons vorige nummer wezen wij reeds op het jammerlijke besluit van Zierikzee om op een zo 43

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1955 | | pagina 11