Bij kernvernieuwing van oude steden en dorpen zullen onherroepelijk vele vunze, vochtige, minderwaardige woninkjes in de onmiddellijke omgeving van grotere of kleinere monumenten moeten worden gesloopt. Onherroepelijk. Daar zijn we het mét alle kernvernieuwers over eens. De belangrijke vraag wordt dan: wat komt er voor in de plaats? Men kan het zich gemakkelijk maken, door in de plaats van de krotten saaie rijtjes nette woningwetwoningen te zetten. Het is ook mogelijk naast een bescheiden monument een bouwlichaam te plaatsen, dat het gehele sierlijke monumentje uit het stadsbeeld wegvaagt. Dat komt voor. De mogelijkheid is echter ook aanwezig om de ontstane ruimte op te vullen met panden, die in schaal en stijl bij het monument passen. Een geslaagd voorbeeld daarvan is te vinden, bij de Koppelpoort te Amersfoort Vlak bij deze waterpoort, in de tweede stadsomwalling gebouwd in 1428, was een open ruimte ontstaan door de afbraak van een groep krotwoningen. De stadsarchitect, de heer D. fuiderhoek, ontwierp een vijftal frisse moderne huizen, die wonderwel bij het oude, eerbiedwaardige bouw werk aansluiten. Geen imitatie-oud, maar van een kloekheid en fors heid de oude poort waardig, ff zijn gebouwd van prachtige, oude stenen en nu, na een paar jaar is het geheel al vergroeid tot een gaaj organisch geheel. Een nieuwe harmonie. H. M: 36 Boven: De Koppelpoort. De waterpoort in de buitenbewalling van Amersfoort (1428) rechts; links de nieuwe huizen. Rechts: De nieuwe huizen nabij de Waterpoort, goed aansluitend bij het oude bouwwerk: toch modern en fris.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1955 | | pagina 28