1? waardevolle elementen in stand te houden. Wij ver klaarden ons voorstanders van vernieuwing der be bouwde kernen met behoud van het schone en eigen ka rakter. Het verdient wellicht aan beveling bij dit laatste punt, de karakter bepalende fac toren tot slot nog iets uit voeriger stil te staan. De karakteristiek van stad en dorp wordt uitdrukkelijk niet bepaald door de architectuur van de zich in gesloten-, dan wel in open bebouwing langs de wegen en straten rijende panden waarvan de meeste, ook in de aardigste stadjes en dorpen, het aankijken nauwelijks waard zijn. Wanneer de archi tectuur van de nieuwe panden zich in kleur en schaal aan past aan de bestaande bebouwing, dan wordt het karakter van het geheel daardoor niet of nagenoeg niet aangetast. Hoewel wij menen dat dit zowel voor de stad als voor het dorp in zijn algemeenheid opgaat, zo heb ben wij toch de indruk dat de karakteristiek van het dorp gevoeliger is voor de architectuur dan die van de stad. Wél van betekenis voor het aspect van een stads- of dorpsbeeld is de aard der bebouwing, woning-, winkel- of bedrijfspand. Wordt tussen een rij boerenhofsteden een garagebedrijf of een winkel opgericht, om een nog al eens voorkomend voor beeld te noemen, dan wordt daarmede aan het dorpsbeeld ongetwijfeld afbreuk gedaan. Het is daarom zeker gewenst dat voor alle bebouwde kommen van stad en dorp een regeling ex art. 43 der Woningwet wordt vastgesteld, opdat derge lijke ongewenste bestemmingswijzigingen voor komen kunnen worden. Naar onze mening wordt het karakter van stad of dorp in de eerste plaats bepaald door de structuur, zich manifesterend in het beloop der straten, de plaats en de schaal der openbare ruimten en de ligging der belangrijkste openbare en bijzondere gebouwen. Laat ons dit aan enige willekeurig ge kozen voorbeelden mogen duidelijk maken: Vianen's karakter wordt bepaald door haar Voor straat, de hoofdas van een rechthoekig vestingstadje met een waterpoort, een raadhuis in de lange wand en de kerk aan het landeinde van die hoofdstraat. Delft's karakter wordt bepaald door de overhuifde, evenwijdig lopende grachten, waaraan de Oude Kerk en de haaks op het gestrekte grachtenbejoop indringende onbeplante marktruimte tussen Nieu we Kerk en raadhuis (en zonder Huig middenop, hetgeen een geweldige verbetering betekent voor de ruimtewerking van het prachtige plein; doch dit slechts tussen haakjes). Maastricht's karakter wordt tenslotte bepaald door zijn Maasbruggen, de markt met het raadhuis middenop, het Vrijthof met de prachtige St. Ser- vaes- en St. Janskerk, en de O.L. Vrouwekerk met zijn pleinruimte en daar tussen gelegen nauwe straten met gesloten karakter. Dat behalve deze structuur ook de schaal van de bebouwing en de groepering der bouwmassa's, het straatprofiel, de beplanting, het beloop der rooilijnen, de vormgeving van bruggen en kaden, het beloop der grachten enz. een niet onbelangrijke rol spelen bij de bepaling van het typische karak ter van elke oude stad, behoeft nauwelijks nader betoog. Het 100 x 100 m. metende Vrijthof zou zonder zijn dubbele rij bomen en de daaromheen nagenoeg gesloten wanden, even doorbroken door de vooruitgeschoven Wachtpost, geen Vrijthof meer zijn; deze details bepalen immers de schoon heid van de karakteristieke openbare ruimten en de schoonheid 'der situatie van de belangrijkste open bare én bijzondere gebouwen. In een levende en zich regelmatig, ook stedebouw kundig, vernieuwende bebouwde kern is het moge lijk de monumenten van cultuurhistorische waar de te behouden; de Amsterdamse kerken in de 33 Venlo. Met herstelde, laat-öotlsche, „Romerhuis" aan de Kwartelen- markt en de daarbij aansluitende moderne bebouwing. Voorbeeld van goede vernieuwing.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1955 | | pagina 25