schoorstenen, die een veelvuldig gebroken sil houet-lijn opleveren, en de strakke contouren van het kerkgebouw, dat daar boven uit rijst. Laten wij de merkwaardige harmonie, die onze oude steden hebben vertoond, en waarvan nog belangrijke resten tot ons zijn gekomen, met even veel liefde verzorgen en bewaren als onze voor vaderen dat hebben gedaan. Hoe dikwijls horen wij van voorstanders van radicale vernieuwing het argument, dat juist deze voorouders voor groot scheepse wijzigingen niet terugschrokken. Het is waar; maar men ziet over het hoofd, dat deze voor ouders meesters waren in het hanteren van bouw kundige massa's, dat zij het geraffineerde spel van harmonie en contrast, bewust of onbewust, be heersten. Dat besef is in onze tijd met de aller grootste moeite' te vinden. En het is daarom dat wij, ook al hebben wij voor een oppervlakkig oor deel misschien evenzeer het recht tot radicaal handelen als onze voorouders, toch met zeer veel meer bescheidenheid en terughouding dienen op te treden; dat wij ons bewust dienen te worden van onze, in dit opzicht geringere, vermogens. Eerst dan zullen beslissingen ten aanzien van saneringen, verkeersverbeteringen en vernieuwin gen v/orden genomen in een sfeer die de beste waarborgen biedt voor het behoud van een groot en onvervangbaar cultuurbezit. H. W. H er wig VERNIEUWING VAN BEBOUWDE KERNEN Wanneer U als schrijver dezes in een historische stad bent opgegroeid en er bestaat enige belang stelling voor de geschiedenis, dan zal U in Uw jonge jaren de lust ook wel eens bekropen hebben om achter in Uw tuin een diepe kuil te graven in de hoop daar misschien nog wel een gaaf Jacoba- kannetje te vinden of op een vergeten onderaardse gang te stuiten. De graaflust van de jeugdige dilettant-archeoloog heeft bij het ouder worden plaats gemaakt voor bespiegelingen over de menselijke wezens, die voor hem op precies het zelfde plekje aardkorst leefden en werkten. Het hier gedeelde lief en leed ontrolt zich in de fantasie-rijke geest onwillekeurig tot een historische roman van opeenvolgende generaties bewoners, tegen steeds wisselende decors zich af spelend. Vele geslachten beleefden hier hun vreug de en smart; zij bouwden er hun huis, richtten het in met de hun dierbare meubelen; volgende gene raties wijzigden de meubilering, vernieuwden het interieur en moesten ten slotte tot sloop van het oude en dierbaar geworden pand overgaan om er eén" nieuw huis, beter bij hen passend dan het gesloopte, voor in de plaats te bouwen. Ook dit huis wordt weer verbouwd en vernieuwd en slooprijp. Zo zet de voortgaande cirkelgang van bouwen, vernieuwen of verbouwen, slopen en her bouwen in, even onontkoombaar als het komen, groeien en bloeien en het verwelken en sterven van mens, dier en plant, doch in een trager tempo. Ook de stad kent in zekere zin deze cirkelgang van de eerste nederzetting, de stichting tot stad, de ommuring en de uitleg daarvan bij verdere groei, de economische opbloei en de teruggang, het te rugvallen min of meer in de vergetelheid. Bepalen we ons tot de steden in ons land, waarvan 30 Brouwershaven, Het stadhuis, vlak na de restauratie in 1890, met aantrekkelijke belendingen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1955 | | pagina 22