lil ISlni i bebouwing zal men zich op den duur steeds meer moeten gaan bezinnen op regeneratie-mogelijk heden. In dit regeneratie-proces zullen grote kapi talen geïnvesteerd moeten worden. Tot nu toe is het zo, dat door de snelle stadsuitbreiding de financie ring meer gericht is op be leggingsobjecten in nieuw bouw dan in herstel. Zoals bleek uit een recente publi catie in het Amerikaanse tijd schrift Forum, is het geld, dat belegd wordt in het herstel van oude bestaande bebou wing in verhouding tot het geld dat in nieuwbouw gesto ken wordt, steeds stijgendè. Tevens zal het noodzakelijk zijn, bij het opmaken van herstelplannen voor oude be bouwing niet de nadruk al te zeer te leggen op de waarde van de huidige bestemming, doch zich er toe te bepalen vast te stellen, voor welke doeleinden de bestaande be bouwing bestemd kan wor den en welke de construc tieve toestand is. Men mag de oude bebpjï'wihg niet slo pen uit hoofde van de toe stand waarin zij zich be vindt, doch alleen dan, wan neer zij niet meer in redelijke toestand te brengen is. Hetgeen het eerste noodza kelijk is voor zowel economische als culturele her stelplannen, is een scherpe analyse zowel van de ver- valverschijnselen als van de herstelmogelijkheden! Corneille F. Janssen OUDE STEDEN ZIJN KUNSTWERKEN Het is misschien een wat ongewoon gezichtspunt, .een oude stad als geheel tot kunstwerk te bestem pelen; bij nader inzien is het zo vreemd niet. Niémand zal willen ontkennen, dat een oude kerk, ook al is hij een product van vele eeuwen bouwen, en al vinden wij gothische architectuur er verenigd met klassicistisch meubilair, een barok orgel en moderne beglazing, op ons in totaal toch de indruk van één kunstwerk maakt. Daaraan doet niets af, dat de bouwgeschiedenis van de kerk er een van eeuwen kan zijn, en tal van handen en opvattingen alleen reeds aan de architectuur te onderkennen zijn. Het gebouw bezit een eigen karakteristiek, bezit een persoonlijke sfeer, en is ons dierbaar als een. goede vriend, met al zijn verschillende eigen schappen. Zou het met een fraaie oude stad zo anders zijn? Men zal mij tegenwerpen, dat een kerk het resul- 26 Amsterdam, de Zandhoek Het eerste, derde en vijfde huis (v.l.n.r.) zijn gerestaureerd Foto Monumenten bureau Amsterdam

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1955 | | pagina 18