Het is op grond daarvan dat de Bond zich tot Gedeputeerde Staten van Zeeland wendde om aan het beroep op artikel 20vandeWeder- opbouwwet geen goedkeuring te verlenen. Helaas meenden G. S. dat hun goedkeuring aan het be sluit niet onthouden kon worden. Provinciale Reeuwse Schoonheids commissie Onze leden zullen zich herinneren, hoe de Bond Heemschut aange drongen heeft op herinstelling van de Zeeuwseschoonheidscommissie. Deze is, het zij met voldoening herinnerd, tot stand gekomen. In haar jaarver slag over 1953 meldt de Commissie, dat weliswaar meer van haar diensten gebruik wordt gemaakt dan in 1952, het jaar van haar heroprichting, maar zij beklaagt zich tegelijk, dat zij te weinig gèkend werd in de herbouw van het rampgebied. Een herbouw intussen, die tot in lengte van dagen haar stempel op het uiterlijke aanzien van de gehele streek zal drukken. Gedeputeerde Staten was dit aanleiding om, zowel in besprekingen als schriftelijk, het ver trouwen uit te spreken, dat de besturen der ge troffen gemeenten, zonder uitzondering, de Pro vinciale Zeeuwse Schoonheidscommissie als advi serende instantie voor het welstandstoezicht zouden inschakelen. Ruim 20% der ingediende plannen moest worden afgewezen, merendeels afkomstig van plaatselijke aannemers. De grootste moeilijkheden werden ook hier ondervonden met plannen, welke juist niet slecht genoeg waren om af te wijzen. In som- mige gevallen kon, na overleg met de ontwerpers, een beter resultaat worden verkregen. De Com missie klaagt, dat te weinig rekening wordt ge houden met de aesthetica. Zij wijst er op, dat ver bouwingen, ook van geringe omvang, wat het uiterlijk betreft, dikwijls zeker zo belangrijk zijn als nieuwe bouwwerken. Uiteraard wensen wij deze commissie van harte veel vruchtbare arbeid toe, tot welzijn en verhoging van de gave aantrek kelijkheid van Zeeland. Nogmaals ^wolle De stad Zwolle bezit hoedanigheden, die haar tot een der schoonste en aantrekkelijkste van Neder land kunnen maken. Hier ligt een dankbaar ar beidsveld voor het Gemeentebestuur. Menend, -G- dat het huidige Gemeentebestuur daar zeker niet onwelwillend tegenover staat, heeft het bestuur van de Bond Heemschut in een uitvoerig schrijven een aantal voorbeelden opgesomd om zijn be doeling te verduidelijken. Zij betreffen verwaar lozing, ontsierende reclames, verminkende ver bouwingen en betreurenswaardige voorgenomen afbraken. Een enkel voorbeeld. Ten behoeve van het ge bouw van Sociale Zaken, met plat dak, zal wor den overgegaan tot sloping van het eenvoudige huis in de Bloemendalstraat, waardoor het goede rhythme van de daken en brandgevels in deze straat met haar schilderachtige doorkijk op de Bethlehemkerk wordt verbroken. Betreurenswaar dig is, dat het oorspronkelijk 17de-eeuwse v.m. weeshuis voor afbraak is aangekocht. Behoud en herstel ware op zijn plaats. Een lange opsomming werd gegeven van huizen, welke herstel waard zijn en na restauratie weer rendabel zijn te maken. Opnieuw moest de aandacht worden gevraagd voor toeneming van ontsierende reclame. Wij menen te kunnen opmerken, dat in geen enkele andere Nederlandse stad heden in zodanige om vang en betekenis ontsierende reclame wordt ge duld als in Zwolle. Pluim voor Laren (Nh) Wanneer in gemeenten de bereidheid heerst om het stads- of dorpsschoon te behouden, maar de kennis ontbreekt op een of ander onderdeel om dit effectief te kunnen doen, dan is de Bond Heem schut bereid naar beste vermogen van advies te dienen. Menig lid-gemeente maakt daar gebruik van. Zo werd op zijn verzoek aan de Burgemeester van Laren N.H. door onze provinciale commissie 21 Zwolle. Reclames aan de Diezerpoorterplas

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1955 | | pagina 13