Ir. W. Valderpoort c.i. „De Zelfzuchtige Personenauto" Amsterdam 1953, G. van Saane, 48 p. Broch. f 1.65. Deze brochure voegt een nieuwe stem toe aan het spreekkoor, dat het afsluiten van stadskernen voor verkeer met personenauto's als eis van, nuchter be zien, algemeen belang bepleit. Als inleiding toont schrijver aan hoe de verkeers- revolutie in de afgelopen honderd jaar voltrokken ons „overrompeld" heeft, waardoor tal van span ningen ontstaan. Speciaal die op het gebied van het verkeer met personen-auto's worden bezien, waarbij onderscheid wordt gemaakt tussen gemo tiveerd gebruik (economische noodzaak) en „luxe" gebruik (gemakzucht, aanzien); de categorie die de personenauto als „luxeauto" gebruikt wordt niet ongeestig „autocratie" genoemd. Het recht op voorrang van de automobilist boven ander verkeer, maatschappelijk bezien, wordt onderzocht, en tot een vrij kleine categorie beperkt gevonden, en niet als een algemeen geldend recht beschouwd, zoals thans het geval is. Gewezen wordt op het feit, dat het snelverkeer in de bebouwde kommen „een aanfluiting is van zelfs de laagste veiligheidsnorm. De geringste kleinigheid, een on verwachte niesbui van de chauffeur of een vliegje in het oog, kan hier al voldoende zijn om een grote ramp te veroorzaken." Vastgesteld wordt dan, dat voor het algemeen be lang het autoverkeer als geheel in meerderheid be langrijke schade veroorzaakt. Geconcludeerd wordt tenslotte, dat het sluiten van stadsdelen voor autoverkeer en het vermeerderen van de zorg voor de voetganger onvermijdelijk zijn. De schrijver, die zich leek noemt op dit terrein, heeft hiermede een beschouwing geleverd, welke weinig technische ge gevens bevat, daarentegen het probleem van de principiële zijde aanvat, en tot zuiver doordachte conclusies leidt. Conclusies die door Heemschut met instemming worden vernomen, aangezien de opgeschroefde eisen van het autoverkeer de groot ste bedreiging vormen voor de schoonheid van onze steden. C. F.J. DE AANNEMERIJ EN HET BOUWEN De heer J. Henselmans, lid van onze bond, verzamelt gegevens omtrent de geschiedenis van het aanbeste dingswezen. Gaarne ontvangt hij daartoe gegevens, oude bestekken, of andere bijzonderheden, hoe gering ook, aan zijn adres: Willem de Zwijgerstraat i A. Eind hoven. DE GARAGEZIEKTE Te Bolsward stond aan het Grootzand een aardige klokgevel met gebeeldhouwde top. De gevel stond op de Monumentenlijst en was zeer verwaarloosd. Op een kwade dag viel het pand in handen van een garagehouder, die het benedenstuk van de gevel, dat een deur en twee ramen omvatte, verving door de hierboven afgebeelde „onderpui". Als enig voor deel van de verandering, die tevens omvatte het uitbreken van een interieur dat aardige elementen bezat, zou men het herstel van de topgevel moeten beschouwen. Naar men ons meedeelt, hebben zowel de Provin ciale Friese schoonheidscommissie als Monumen tenzorg ondanks de Monumentenwet deze droeve verminking niet kunnen voorkomen. 15 Ook een Verkeersslachtoffer

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1955 | | pagina 23