EEN AANVAARDBARE DOORBRAAK Het dorp Grouw beschikt naast de ruimte om de kerk, nog over een aardig plein: het Halbertsma- plein, dat echter een' beetje on gelukkig achteraf ligt. Door het verbreden van een steeg kan dit worden verholpen en wel op zo danige wijze dat het dorpsbeeld geen schade lijdt. Volgens de plan nen van de gemeente Idaarde- radeel krijgt de nieuwe straat een enigszins gekromd beloop, waar door hij geen gat in het plein zal vormen; de uitmonding bevindt zich bovendien aan een uitstul- ping van het plein. Als het tracé, en met name de nieuwe straat- wanden verzorgd worden, kan hier een verantwoord geheel ontstaan. Daarom is door de Bond Heem schut tegen deze doorbraak geen bezwaar gemaakt. ZEEUWSE SCHATTEN Nu alom met stijgend enthousiasme de afsluiting van de zeegaten wordt bepleit, komt de Wérk- commissie voor de Visserijen op de Zeeuwse Stromen, Yerseke, Emmastraat 12 in samen werking met de Directie voor de Visserijen, onder bovenstaande titel met een tot bezinning oproepend geschrift. Tot de Zeeuwse Schatten rekent zij de oesters, mos selen, kreeften en ansjovis; de teelt of visserij daar van wordt bij afsluiting van alle zeegaten in zijn voortbestaan bedreigd. Zeeland is de tweede oesterproducent van Europa, Frankrijk de eerste, de cijfers bedragen 100 en 20 millioen stuks per jaar. De rest van Europa produceert niets van be tekenis. Voor de oestercujtuur zijn nodig: een har de en stabiele bodem, gunstige getijstromen, tame lijk hoge temperatuur van het water, een speciaal, pgnstapt zoutgehalte, en voedzaam", niet door afvalstoffen of slik verontreinigd, water, Aan dit compiex van voorwaarden voldoet maar één piekje 13 d r>4 C Grouw, Halbertsmaplein. Het huis links op de achtergrond zal verdwijnen De bebouwing welke in de doorbraak valt is slecbts in omtrek aangegeven

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1955 | | pagina 21