kijks. Nu is aan die zijde begrijpelijkerwijs be bouwing ontstaan, en wel, min of meer natuurlijk gegroeid, langs de weg naar Bussum en het station, en, maar nu met het oogmerk, de oude kern van Naarden meer in het centrum van de totale be bouwing te brengen, langs de Trekvaart naar Muiden. Dit laatstebuurtje zal onze aandacht bezig houden. Van de Rijksweg af is er tussen de beide buurten door ruimte over voor een gezicht op de vesting dat het silhouet van glacis tot glacis omspant. Een oud uitbreidingsplan (1936) bepaalde, dat het buurtje langs de Trekvaart tot aan de gracht voor de enveloppe kon worden uitgebreid, met „ver spreide bebouwing", d.w.z. villa's met tuinen (gestippeld in de tekening). Dit uitbreidingsplan is nu door de Raad in dier voege gewijzigd, dat de betrokken gronden hele maal niet bebouwd, doch slechts voor agrarische doeleinden gebruikt mochten worden, omdat men wel begreep, dat villa's met hun omplanting een even solide afscherming van het uitzicht betekenen als een rij huizen. De eigenaars van de grond protesteerden, tenslotte bij de Kroon: aan bouwgrond is meer te verdienen dan aan weiland! Hangende de behandeling van dit protest kocht de gemeente een belangrijk deel van de gronden aan. Bij de openbare behandeling van de Raad van State werd Heemschut toegelaten zijn standpunt uiteen te zetten, gezien het eminente belang van de zaak. Daar pleitte dan achtereenvolgens de advocaat van bezwaarden, vervolgens Uw admi nistrateur namens Heemschut, en tenslotte de Burgemeester namens de Gemeente. Wij verwachtten, dat de Burgemeester zich dank baar zou aansluiten bij de steun, door Heemschut aan het besluit van zijn Raad verleend. Wij ver gisten ons. De Burgemeester deed een emotionele aanval op Heemschut, betoogde dat de Bond een harmonische ontwikkeling van de gemeente Naar den wilde verhinderen, en dat het noodzakelijk was, de betrokken gronden tot bouwterrein te be stemmen. Naar wij menen is dit een unicum in ons staats recht; de Gemeente die zich tegen haar eigen uit breidingsplan keert, nu zij zelf „schade" gaat on dervinden. Maar er kwam nog meer: zelfs de Stichting Menno van Coehoorn, blijkbaar uitgaande van het feit, dat de kern van de vesting onaangeroerd bleef (en zonder interesse voor het gezicht op de stad?) had schriftelijk verklaard tegen ijle bebouwing, d.w.z. met villa's, van de terreinen geen bezwaar te hebben. Ook hierop deed de Burgemeester een Beroep. Wat zou de Kroon nu besluiten? Een K.B. van 9 Mei is met een eenvoudige op lossing gekomen: de bestemming „open bebou wing" van de vroegere uitbreidingsplannen blijft gehandhaafd: omdat „geen nieuwe feiten of om standigheden zijn opgetreden" sinds die vorige uit breidingsplannen door de Kroon zijn goedgekeurd (18 Juli 1930 en 22 Februari 1936). Een beslissing die wij sterk betreuren. Immers, al zijn de feiten dan niet veranderd, de opvattingen omtrent doeltreffende monumentenzorg zijn dat in de afgelopen 24 jaar wel. Men heeft begrepen dat niet een enkel object, maar ook zijn omgeving van belang is. En dan zou men deze veranderde in stelling, deze nieuwe overtuiging geen nieuwe om standigheid mogen noemen? Maar hiermee zijn de verwikkelingen nog niet uit. Indien de Kroon een uitbreidingsplan niet goed keurt, is de Gemeente verplicht een nieuw plan te maken, waarin met de beslissing van de Kroon rekening wordt gehouden. Dat heeft Naarden nu gedaan. Maar intussen heeft de stad ook de resterende gronden aangekocht, en zou niets meer de bestemming tot agrarische doeleinden in de weg staan: immers de eigenaars zijn door de verkoop alreeds schadeloos gesteld. Edoch, wet is wet, en de gemeente projecteert de verplichte bebouwing. Zo wordt het culturele belang het slachtoffer van de blinde wet! 12

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1955 | | pagina 20