De monumentenlijst vindt de toren ouder, ver moedelijk uit de 15de eeuw, en beschouwt hem als het enige overblijfsel van de kerk van de H. Jo- hannes Evangelist, welke toebehoorde aan de Commanderij Nes der Duitse Orde; sedert de Her vorming is deze gemeente volgens de lijst met Lek- kum gecombineerd. Wie heeft gelijk? De toren ziet er in elk geval uit, alsof hij in de 17de of 18de eeuw verbouwd is; is dat voor Van der Aa's kerkje van 1630 geweest? Hoe dit zij, hetgebouwis van bijzondere,landschap pelijke betekenis, en bovendien hangen er 2 klok ken in, één van Jacob Noteman, 1638, Leeuwarden en één waarvan de monumentenlijst veronder stelt, dat hij mogelijk uit de eerste helft van de 13de eeuw stamt. De kerkelijke gemeente Lekkum en Miedum wil de, met veel zin voor haar historie èn voor de aestetische betekenis van het haar toevertrouwde pand, de toren restaureren. Dat was hard nodig, want het bouwwerk verzakte verontrustend. En nu de tweede tegenstrijdigheid: Men klopte aan bij Provincie en Gemeente om subsidie, maar werd niet opengedaan. De toren werd, noch op zich zelf, noch in verband met zijn omgeving van be lang geacht om behouden te blijven. Een bewijs te meer, dat de Friese overheden de ontwikkeling op het terrein van de monumentenzorg niet altijd even vlot bijhouden Inmiddels was Heemschut van oordeel, dat de toren behoud alleszins waard was, daarin ge steund door zijn Friese Commissie Stad en Dorp. Met voldoening maken wij dan ook melding van het besluit van de Minister van O. K. W. om aan de kerkelijke gemeente Lekkum en Miedum een zodanig subsidie te verlenen, dat de toren zonder steun van Provincie en Gemeente toch kan worden hersteld. Ds. A. L. Broer HOE GAAT HET IN HET GOOI? Hoe gaat het, de laatste tijd, uit Heemschutoog- Maskering van deze bebouwing door stroken groen, liefst punt in het Gooi? Dat is belangrijk op zich zelf, van snelgroeiende bomen, moet uiterst wenselijk worden omdat het Gooi nog steeds een der meest aantrek- geacht. kelijke landstreken van ons vaderland is. Dat kan Toenemende bebouwing, toenemende bevolking ook symptomatisch zijn voor heel ons vaderland van de heideranden betekent helaas ook toenemen- omdat, vrij dicht bevolkt en dicht bij uitgebreide de vervuiling. Het is aan de Hilversumse Kamer bevolkingscentra als Amsterdam en Utrecht ge- lingh Onnesweg, die slechts aanéén zijde bebouwd, legen, het Gooi extra aan gevaren blootstelt, die voor een groot deel vlak langs de heide loopt, ook elders natuur, landschap en stadsbeelden steeds soms een allerbedroevendst aspect door wegge - meer bedreigen. waaide kranten, andere papieren en allerlei vuilig- Een uiterst belangrijke post staat voor het Gooi aan heid. Hier is voor de betrokken instanties, ge- de creditzijde. Dat is het, twintig jaar geleden met meentereiniging en personeel van het Gooireser- grote financiële offers gestichte Gooireservaat, dat vaat voortdurend werk aan de winkel, ook voor de de voornaamste bossen en heiden veilig stelt, vreemdelingen dient een frisse tuinstad als Hilver- Veilig? Betrekkelijk natuurlijk wel en dat is zeer sum met een in dubbele zin schone heide voor de belangrijk. Maar helaas nooit afdoende. De laatste dag te komen. Dat kon vaak beter! oorlogswinter heeft het bosbezit door het clande- Er is over geklaagd dat Hilversum, toonbeeld voor stiene kappen veel schade toegebracht, al moet nu, landgenoot en vreemdeling van schone moderne na negen jaar, worden geconstateerd, dat het zeer bouwkunst door het stadhuis en de scholen van is meegevallen. Sommige open plekken betekenen Dudok, de studio's en andere gebouwen ook van zelfs m.i. eerder winst dan schade. Wat ruimte is anderen, in de bouw van na de oorlog niet meer de hier en daar in dichte bossen een belangrijk ele- uitzonderlijke plaats van voorheen inneemt. Het is, ment van schoonheid! Veilig, de Gooise heiden? hier als elders, hetzelfde schablone in de nieuwe Betrekkelijk wel en wederom dat is zéér belangrijk, huizenbouw, stellig door economische noodzaak die Maar de (op zich zelf zeer noodzakelijke en ver- betrekkelijk uniforme eisen stelt. Diep betreurens- blijdende) toegenomen bebouwing aan de heide- ;-, waardig is dit dan toch wel. Het is niet lelijk, verre randen van Hilversum en Bussum heeft het aspect Mdaarvan. De Jacob van Campenlaan bijvoorbeeld niet verbeterd en de ruimte-illusie niet versterkt.|i§is een fraaie moderne boulevard maar het is niet 10

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1955 | | pagina 18