H Het blad spreekt de dringende wens uit, dat de plannen van het Gemeentebestuur nu duidelijk bekend gemaakt zullen worden. In De Tijd. wijdt Fred Thomas een uitvoerige be schouwing aan de plannen van de Politie en Stads ontwikkeling, waaraan wij het volgende ontlenen: „Foezel in een nieuwe creatie is, met alle respect voor de Hoofdcommissaris persoonlijk, onze eerste gedachte geweest bij dc publicatie van diens dem pingsplan. De huidige generatie heeft er geen weet meer van, tenzij uit overlevering: de zegetocht, in de negentiger jaren, van Reyding's revue „De Doofpot" in de Salon des Variétés. Honderden avonden achtereen is het kleine theater uitver kocht geweest en heeft het publiek de zaal haast afgebroken zodra Foezel verscheen, de acteur G. Pilger in de rol van een Amsterdams agent van het Taptoe-schandaal en met zijn kornuiten de wapenstok zwaaiend, marcheerde op het toneel: „Pats pats, pats, je hakt er maar op in, zo ranselen wij de burgerij heel opgeruimd van zin!" Vandaag zou Foezel in de eerste de beste revue andermaal verzekerd zijn van daverend succes, wanneer hij opkwam met een schep in dc hand en zijn liedje varieerde Plons, plons, plons, En nog meer zand er in, Zo dempen wij half Amsterdam Heel opgeruimd van zin!" „Nu is het onvoorstelbaar en practisch ook moei lijk uit te voeren, dat men de halve stad inderdaad af zou gaan breken. Blijft het een kwestie van per soonlijk gevoelen of men Rotterdam om het lot van zijn binnenstad beklagen of benijden moet, nie mand zou de moed of ook maar de lust hebben om met eigen hand Amsterdam in eenzelfde situatie te brengen, hoe ideaal dan ook voor moderne stadsontwikkeling. Maar dan moet men hier ook de consequentie uit trekken en de stad verder spa ren door de oplossing te zoeken radicaal in de geest van déze tijd, rekening houdend met de dag van morgen en liever nog die van overmorgen. Dat betekent: eindelijk te breken met de lang over leefde, funeste gedachte van verdere city-vorming, maar doelbewust naar nieuwe ontplooiing streven buiten de Singelgracht, waar ruimte is en onbe perkte gelegenheid, en men de stad geen schade meer berokkent. Integendeel, haar aspect aan zienlijk verbeteren kan. Onder het hoofd: „Monster-parkeerterrein in dc binnenstad, Verkeerspolitie doet aanval op Amstel, Singel en Rokin" geeft de Volkskrant uiting aan zijn ontstemming. Elders in het blad lazen wij: „De enige verontschuldiging, die voor dit onge hoorde dempingsplan kan worden aangevoerd is, dat de hoofdcommissaris geen Amsterdammer is. De enige. Want, in gemoede, en zonder ernstig op de suggestie in te gaan, wat zou men zeggen van 96 De achtei zijde van de Valkenburger straat, diebij dc sanering van de Jodenbuurt volledig in het gezicht zal komen Is dit de nieuwe schoonheid waar dc oude vooi wijken moet0

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1954 | | pagina 16