het hoofd ziend, dat de Bond Heem schut 43 jaar geleden door de vereni gingen reeds werd opgericht als over koepelende organisatie. In Zuid-Hol land zouden verenigingen, zoals de Bond Heemschut en Menno van Coehoorn zich met het Zuidhollands Landschap (dat reeds een semi-overheidsinstelling is) moeten scharen onder leiding van het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland. Dit Instituut is echter een adviesbureau, dat door de gemeen ten gefinancierd wordt en dat daardoor geen onafhankelijke positie kan in nemen. Heemschut daarentegen staat vrij en moet vrij blijven staan, om naast de officiële instanties, de stem-van de niet-ambtclijke belangstellende burgerij tc laten horen. Wij achten het onjuist zo verschillende instanties aan elkaar te willen binden. Deze voorwaarde om voor hoger subsidie in aanmerking te komen is dan ook onaanvaardbaar. Monumentenwet Ten slotte mag niet onvermeld blijven, hoe groot onze teleurstelling is, dat ook in het verslagjaar nog steeds geen Monu mentenwet aan de Volksvertegenwoor diging kon worden voorgelegd. Zonder deugdelijke monumentenwet is er geen goede basis voor het behoud, herstel en bescherming van onze monumenten. Moge het lange uitblijven van deze wet geweten worden aan de grondige en veelomvattende voorbereiding en niet aan het trage werken van de ambtelijke molens, het zou een mo numentale vlek op het beeld van dc nieuwe wet zijn. Ik heb u in vogelvlucht een indruk mogen geven van de voornaamste werken en zorgen van het Bondsbcstuur in het afgelopen jaar. Moge het u een bewijs zijn, dat van de middelen en krachten, welke u als leden de Bond ten dienste stelt, een zo doel treffend mogelijk gebruik is gemaakt in het be lang van ons aller ideaal: te waken voor dc schoon heid van Nederland. Ton Koot Secretaris van de Bond Heemschut Amsterdam, 1 September 1954 VERSLAG VAN DE PENNINGMEESTER OVER HET JAAR 1953 Het jaar 1953 heeft een overschot opgeleverd van I 636.Dit zou een gunstig resultaat kunnen zijn ware het niet dat het verkregen was door dat wij enige toevallige baten hebben gekregen en wel f 2.500,als legaat van Dr. P. G. van Tienhoven, f 100.uit een ander legaat en verder heeft een onzer leden ons een gift van f 1.000.geschonken. Zonder deze toevallige baten hadden wij dus weer een tekort gehad. Het is evenwel verheugend dat ik kan melden dat het Rijk, dat ons tot nu toe f 2.500.subsidie gaf, deze subsidie verdubbeld heeft voor het jaar 1954. Het is misschien wel aardig om U tc citeren wat dc Minister van Onderwijs Kunsten en Wetcnschap- 85 Dc Ned. Hctv. Kcik t<_ West/aan Foto -Lichtbeelden Instituut

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1954 | | pagina 15