schreeuwende aanplakreclames en brutale emaille reclamcschilden, die alle in het oog springende op pervlakken bedekken. x) Het zou te wensen zijn, dat de stadsbesturen die het aangaat, eens bijzondere zorg zouden doen be steden aan het aanzien hunner stedelijke toegangs wegen. Gelukkig bezitten wij verscheidene dorpen en kleine steden, waar een gave groepering van de ge bouwen bewaard is gebleven, niet verstoord door redeloze uitbreidingen en waarheen de toeleidende wegen nog ongerept en harmonisch verlopen. Een grote schat vormen voorts de helaas steeds schaarser wordende streken waar weg en landschap een gaaf geheel vormen. Het zijn vooral deze woonkernen en tot nu toe ongeschonden landschappelijke gebieden, die uiter mate gevoelig zijn voor elke vorm van aantasting en die door vaak onvermijdelijke, doch vooral zonder voldoende zorg geplaatste technische ob jecten, zoals hoogspanningsmasten, gashouders, transformatorgebouwen, fabriekscomplexen, on herstelbaar bedorven kunnen worden. Doch ook kleinere voorwerpen zoals reclameschilden en de blijkbaar onuitroeibare palenmisère in een rustige en harmonieuze omgeving vallen uit de toon en schaden deerlijk het aspect. Benzinestations zijn nu eenmaal functioneel op vallende objecten, waarvan aanpassing aan de om geving uiterst moeilijk is en grote zorg vereist. Daar, waar zij langs de primaire wegen onontbeer lijk zijn, mag niet worden geschroomd aan deze moderne en zakelijke inrichtingen een daarmede overeenstemmende eerlijke vorm te geven. De laatste typen Esso- en Shell-stations, eerstgenoemde ontworpen door Dudok, zijn m.i. zeer geslaagde uitingen van een sobere en stijlvolle architectuur, die aan het totale complex een zekere mate van rust geeft en het geheel tot een alleszins aanvaard baar element in het wegbeeld maakt. Ook onder de vroegere uitvoeringen van benzine-stations worden zeer acceptabele oplossingen aangetroffen. Steeds blijkt, dat een pretentieloze simpele vorm geving zonder gezochte effecten het meeste be vredigt. 2) Moeilijker wordt het benzinestations in uitgespro ken landelijke omgevingen te plaatsen, zodanig dat de harmonie zo min mogelijk wordt gestoord. Veelal zal de omvang van benzinestations in deze gebieden zich beperken tot één of twee pompen, welke vóór een garage- of ander bedrijf van de pomphouder worden opgericht. Het uiterlijk wijkt dus geheel af van de installaties langs de grote wegen en het verkrijgen van een zekere aanpassing aan de omgeving is een zware opgave. Om te beginnen is al niet te vermijden, dat deze pompen in de internationaal gestandaardiseerde Mij. kleuren zijn geschilderd; elke andere effen kleur, zo dit mogelijk ware, zou het aspect overi gens eerder schaden dan verbeteren. Indien de in- 71 5 Frieschestraatweg - Groningen 6 De Wit - Hoogezand 7 De IJzeren Klap - Musselkanaal rOTfcL Fi 3UFRN?

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1954 | | pagina 23