JAARVERSLAG VAN DE COMMISSIE STAD EN DORP-JUNI 1953 -JUNI 1954 De Centrale Commissie Stad en Dorp kwam bijeen op 9 Sept. 1953 te 's-Gravenhage en 12 Mei 1954 te Amsterdam. De zevende jaarvergadering vond plaats de 10dc October ten stadhuize te Edam, alwaar 25 leden der Centrale- en Provinciale Commissies Stad en Dorp in de raadzaal door het Gemeentebestuur gastvrij werden ontvangen. Door de vertegenwoor digers der Provinciale Commissies werd verslag uitgebracht over de vraagstukken, die de aandacht' hadden. Na de lunch in het Damhotel werd bij ideale weersgesteldheid een bezoek gebracht aan Monnikendam, waar de grote kerk bezichtigd werd en de leden ten stadhuize genodigd waren. De ontvangst aldaar was een waardig slot van deze dag. De Commissie Stad en Dorp mocht in dit verslag jaar haar 2e lustrum vieren. In het afgelopen jaar bleven de mutaties tot drie beperkt: De heer J. J. Talsma werd bereid gevonden zich te be lasten met het Voorzitterschap der Commissie Gelderland. Drs. P. Heggen, Directeur Limburgse Federatie v. V.V.V. trad als lid tot de Commissie Limburg toe. De heer Ir. M. H. Wevers bedankte als lid van de Commissie Stad en Dorp van het Oversticht wegens emigratie naar Nieuw-Zeeland. Wat de werkzaamheden der Provinciale Commis sies betreft moge worden verwezen naar het hierbij gevoegde uittreksel uit de jaarverslagen dezer Commissies en naar dat van de Secretaris van de Bond Heemschut (dit mede in verband met het gestelde onder „Werkwijze en activiteit der Com missies" in het vorig jaarverslag). De samenwerking met de Commissie „De Weg in het Landschap" wordt gebaat door de rechtstreek se onderlinge correspondentie van het Hoofdbe stuur met de Provinciale Commissies Stad en Dorp. Het vraagstuk van de overkoepeling van plaatse lijke verenigingen op Heemschutgebied blijft onder de aandacht onzer Commissies. Met de inventarisatie van monumenten en waarde volle stedebouwkundige complexen zijn vooral in Noord-Holland, Friesland en Limburg vorde ringen gemaakt. Door de samenwerking met de Bond van Neder landse Architecten werden in dit verslagjaar enkele goede resultaten verkregen in de gezamelijke strijd in het belang van de schoonheid in ons land. Terugziende over de eerste tien jaren der Com missie Stad en Dorp is er veel wat tot dankbaar heid stemt jegens diegenen die aan het Heemschut werk der Provinciale Commissies hun krachten en toewijding gaven. De Secretaris: Ir. F. H. Warnaars UIT DE JAARVERSLAGEN VAN DE PROVINCIALE COMMISSIES Tal van zaken trokken de aandacht van de com missies; meestal in samenwerking met het Bonds- bestuur werd naar oplossingen gezocht; talloze adviezen werden aan dit bestuur verstrekt. Daar het onmogelijk is, alle gevallen hier op te sommen, wordt volstaan met het weergeven van de belangrijkste punten. Friesland, De inventarisatie van stedebouwkundige com plexen gaat te langzaam. Zij is zeer urgent, daar de meeste kernen nog gaaf zijn. Het (nog steeds) te lage bedrag aan Rijkssubsidie belet het behoud van de talrijke, meer eenvoudige gevels, die voor het stadsbeeld van doorslaggevend belang zijn. De Commissie stelde enkele richtlijnen op voor stedebouwkundige regelingen, ter voorlichting ver spreid onder de gemeenten. Groningen De commissie, in 1953 gereorganiseerd, werkt zich snel in de problemen van de provincie in. Tal van détailkwesties o.a. de reclame's hadden reeds de aandacht; de Commissie overweegt maatregelen om naar buiten op te treden in propagandistische zin. Drente De commissie wijdde al haar krachten aan het behoud van landelijke bouwkunst, met name de dorpen Aalden en Tweeloo, bij welk laatste zij meehielp aan de.totstandkoming van een uitvoerig rapport. Zij werkt voorts aan een rapport inzake bestrijding van ontsierende dakbedekking, en is bijna gereed met een inventarisatie van de lande lijke architectuur. 67

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1954 | | pagina 19