De Commissie betreurt als de fraaie landelijke weg, die zo goed past in het Friese landschap tot een kale rechte weg wordt gemaakt. Dit temeer, om dat de weg het verkeer nog onbepaalde tijd zou kunnen verwerken, als achter de bomen een rij wielpad zou worden aangebracht, waardoor de wielrijder een grotere mate van veiligheid zou verkrijgen. Met klem wordt aangedrongen de weg en Schatscnburg in hun oorspronkelijke toestand te handhaven. De bovengrondse leiding Heinkenszand-Nisse Naar aanleiding van onze bezwaren tegen de aan leg van een bovengrondse route langs de weg Heinkenszand-Nisse ten behoeve van een telefoon aansluiting, bericht de Directeur-Generaal van de P.T.T. ons, dat een bevredigende oplossing is ge vonden. De gemeente Nisse bleek geen bezwaar te hebben tegen het voorstel dc betrokken abonné op het telefoonnet Ovczand aan te sluiten. Hoewel deze oplossing een wijziging van de grens tussen de be trokken telefoonbedrijfsgebieden nodig maakt, heeft de P.T.T. in het algemeen belang er in toe gestemd, dc aansluiting op dc hiervoor aangegeven wijze tot stand te brengen. Restauratie theehuisjes Franeker Onze leden zullen zich herinneren hoe wij in het Februarinummer 1953 van Heemschut de aan dacht vroegen voor dc verwaarloosde voormalige theehuisjes behorende bij de stadswoningen aan het Noordcrbolwerk te Franeker. Zij stonden helaas niet op de voorlopige lijst. Wij drongen, ook in adressen, op behoud aan. Met voldoening kunnen wij nu berichten, dat thans door de Dienst van Gemeentewerken te Franeker met Rijkssteun de restauratie ter hand wordt ge nomen. Commissie Restauratie Alkmaar De burgemeester van Alkmaar (tevens voorzitter van onze Commissie Stad en Dorp in Noord holland) bericht ons, dat in zijn stad de Raad be sloot, tot het in het leven roepen van een commissie voor de restauratie van monumenten. Deze commissie zal een stichting voorbereiden welke ten doel heeft: A. De inventarisatie van de in de gemeente aan wezige monumenten welke voor restauratie in aanmerking komen. B. Het voeren van propaganda om de eigenaren te bewegen, aan dc restauratie hun mede werking te verlenen. C. De inzameling van de bijdragen van Rijk, Provincie en Gemeente. D. Het uitvoeren van de restauratie zelf. Om de eerste werkzaamheden van dc commissie financieel mogelijk te maken heeft de Raad een credict van f 1000.beschikbaar gesteld. Voor-financiering restauratie monumenten te Delft Ook in Delft zullen verscheidene bouwwerken van monumentale betekenis binnen afzienbare tijd ge restaureerd moeten worden. Uiteraard zal dan een beroep op de Gemeente worden gedaan om financiële medewerking. Dit heeft de vraag doen rijzen, of de Gemeente de werkzaamheden op doelmatige wijze zou kunnen vóór-financieren om de uitvoering van de restau ratiewerkzaamheden in een sneller tempo te doen plaats vinden. De gerestaureerde gebouwen zijn dan eerder voor normaal gebruik weer beschik baar, er kan een meer efficiënt gebruik van hulp middelen worden gemaakt en er is gedurende korter tijd toezichthoudend personeel nodig. Uniforme bebouwing Dc Minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting deelt mede, kennis te hebben genomen van ons adres inzake de uniformiteit in het bouwen die het eigen karakter van een streek bedreigt, en nodigde de Bond Heemschut uit een vertegen woordiger aan te wijzen in een door Zijne Excel lentie in te stellen Commissie, die dit probleem in studie neemt. Vanwege de Bond Heemschut werd hiertoe benoemd het lid van zijn Commissie Stad en Dorp in Noordholland, de architect C. W. Schaling te Amsterdam. 't Leihuis in Laag Soeren De gemeente Rhedcn heeft in een uitbreidingsplan een tertiaire weg geprojecteerd, welke het aantrek kelijke landgoed 't Leihuis te Laag Soeren zal doorsnijden. De weg kan iets anders worden gelegd, waarbij een zeer veel kleiner stuk gemeentegrond wordt doorsneden en het landgoed bewaard blijft. Bij Gedeputeerde Staten is er daarom op aan gedrongen, aan dit plan goedkeuring te onthouden. Uitbreidingsplan Maarssen Wie het Vechtnummer van ons orgaan met aan dacht gelezen heeft, zal onze vrees gedeeld hebben, 61

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1954 | | pagina 13