afgebroken. Dit bewijst temeer de noodzaak van het bovenvermelde initiatief van onze commissie. Molennieuws In aansluiting op de actie van de Vereniging De Hollandsche Molen richtte het Bestuur van de Bond Heemschut zich tot de Gedeputeerden van Noordholland en van Limburg, om aan te dringen op een provinciale molenverordening, waarbij als voorbeelden de jongste verliezen werden genoemd, waaronder die van de korenmolen te Nederweert- Boeket. Burgemeester en Wethouders van de Gemeente Usquert (Gr.) besloten tot de aankoop van de wind-, koren- en pelmolen „Eva". Het ligt in de bedoeling tot restauratie van de molen over te gaan en hem dan als pelmolen te verhuren, en hem voorts dienstbaar te maken voor de opwekking van elec- trische stroom. Het benodigde bedrag van f24.000.kan de ge meente zelf niet opbrengen. Zij vraagt daarom de steun van molen- en monumentenvrienden. Doorbraak Markt Maastricht De voorgenomen doorbraak tussen de Markt en het Koningin Emmaplein in Maastricht was het Bestuur van de Bond Heemschut in overleg met de Commissie Stad en Dorp in Limburg aanleiding zich met een adres tot de Gemeenteraad te richten. Wijzend op de schade berokkend aan het stads beeld door de doorbraak van de Wilhelminabrug vestigt het Bestuur de aandacht er op dat de nieuwe doorbraak van ongeveer 14 m breedte, thans door de Westelijke wand, de nog steeds fraaie markt- ruimte voor goed zal schenden. Onder de aandacht van de Raad wordt gebracht dat het hoogst onwaarschijnlijk moet worden ge acht dat deze doorbraak enige betekenis voor stadsverkeer zal verkrijgen die een zodanige aan tasting van het stadsschoon zal rechtvaardigen. Indien een diepgaand onderzoek wel tot deze con clusie zou leiden dan ware het tracé aanzienlijk te wijzigen, met name de uitmonding op de markt ware te herzien, zodat de schade aan het stads beeld tot een minimum beperkt zou kunnen blijven. De Biltstraat in Utrecht Een onzer Utrechtse leden brengt in herinnering hoe in Heemschut van Augustus 1950 de secretaris van onze Commissie W.I.L. de heer A. G. M. Boost een artikel schreef over het „verbeteren" van de Biltstraat te Utrecht. De heer Boost vroeg zich daarin af, of het effect van deze verbetering zo groot kan zijn, omdat men zich stadwaarts spoe dende onmiddellijk in de nauwe fuik van de Voor straat ziet gevangen. Ons lid wijst op de onrust barende stijging van het aantal ongelukken in de Biltstraat. „Thans" aldus ons lid, „is men reeds overgegaan tot het plaatsen van een aantal stoplichten. Het „voordeel" van het snellere verkeer is hierdoor dus thans ook al weer een fictie geworden. Het enige wat dus thans nog van de Biltstraat over is, is een kale vervelende straat. Het stand punt van de Bond Heem schut is ook hier weer juist gebleken", aldus ons lid. De weg Dronnjp-Menaldum (Fr.) Onze Commissie W. I. L. heeft aan Burgemeester en Wethouders van de gemeen te Menaldumadeel haar ernstige bezorgdheid geuit over de plannen om de weg Dronrijp-Menaldum te ver breden en de daarin aan wezige bochten af te snijden, waarbij o.a. ook de Noord- Oostelijke hoek van Schat- senburg. 60 Maastricht, op de vooigrond het gat, dat reeds gemaakt is, op de achtergrond de prachtige marktwand waar men nu weer doorheen wil, terzijde het Stadhuis (Pieter Post, 1656)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1954 | | pagina 12