bewijs is van een weinig krachtige, van een weinig zelfbewuste cultuur, indien deze cultuur op een gegeven moment niet heel mooie dingen uit het verleden durft te amoveren." Deze uiting is van algemene aaid, die wij in haar algemeenheid kunnen onderschrijven. De Han delsblad-schrijver brengt haar maar meteen in ver band met de Amsterdamse Wederopbouwplannen en dit tekent de oppervlakkigheid en het gevaar van een dergelijke schrijverij. Immers dezelfde Han delsbladschrijver verzuimt een andere uitspraak van de Minister van Wederopbouw te vermelden, waar deze over een goede sanering en reconstructie van de binnensteden sprekend zegt: „De moeilijk heden, die overwonnen moeten worden, zijn zo groot, dat zij een uitermate lange tijd van voorbereiding eisen: wij hebben nog niet eens de deskundigen ervoor." Men ziet: citaten plukken uit een Ministeriele rede is niet moeilijk! Amsterdamse Raad over Monumentenzorg De grote betekenis van Amsterdam in het kader van de monumentenzorg in Nederland maakt het noodzakelijk ditmaal wat langer bij de hoofdstad te blijven stilstaan. De Algemene Beschouwingen betreffende de Gemeentelijke Begioting van On derwijs en Kunstzaken gaven daar aanleiding toe. Mej. Luns (K.V.P.) constateerde met teleurstel ling dat de monumentenzorg in Amsterdam zorg baart. Zij wees daarbij op het bedrag van een mil- lioen, velleden jaar op de Begroting geplaatst, dat niet voor het beoogde doel werd besteed, terwijl toch het verval van Amsterdam's monumenten ge stadig doorgaat. Men kan met recht vrezen, aldus spreekster, dat pogingen tot herstel te laat zullen komen, wanneer men in de rijks- en gemeentelijke ambtelijke sfeer nog langer blijft discussiëren. De academische betogen in de trant van „De nodige voorstellen in zake zullen binnen enige tijd aan de Raad worden overgelegd" konden spr. niet be vredigen. Mevrouw Vorrink-Bergmeijer (P.v.d.A.) drong aan op goede huisvesting en openstelling van een voor de gehele burgerij toegankelijk eigen histo risch museum voor Amsterdam. Verder vroeg spreekster een zinvolle bestemming te geven aan de bouwfragmenten, die nu op Frankendael in een schuur en in de kelders van het Stedelijk Museum liggen. De beste oplossing is, zei spreekster terecht, deze bezittingen uit het verleden niet op te bergen in een opslagruimte, zelfs niet al is dat een goede maar ze zoveel mogelijk te gebruiken bij restauratiewerkzaamheden en eventueel op histo rische plaatsen, die daarvoor in aanmerking ko men, aan te brengen, (^eer juist! Red.) Wethouder Van den Bergh wees er op, dat bedra gen voor restauraties toegestaan, belangrijk later worden uitgekeerd en dat bovendien het bedrag van een millioen gulden verdeeld wordt over de jaren 1953, 1954, en 1955, in navolging van een zelfde bedrag door het Rijk beschikbaar gesteld. Door het Bureau Monumentenzorg, aldus de wet houder, wordt met voortvarendheid gewerkt. B. W. verwachten, dat op de volgende raadsver gadering regelmatig voorstellen tot het subsidiëren van restauraties zullen voorkomen. De bouwfrag menten zullen in een goede opslagruimte worden ondergebracht en zoveel mogelijk bij restauratie werkzaamheden gebruikt worden. Maassluis Een overkluizing van een deel van de Zuidvliet te Maassluis zou de stedebouwkundige structuur van het binnendijks Maassluis ten behoeve van een ver binding met de nieuwe uitbreiding bederven. B. W. blijken echter niet bereid een door ons voorgestelde andere oplossing, met behoud van het water, te aanvaarden. St. Maartensdijk Op onze aandrang zullen de vijvers rondom de fraaie 17de-eeuwse hoeve „Reygerburgh" bij St. Maartensdijk (eiland Tholcn) bij ruilverkaveling worden gespaard. Brunssum, Ridder Bexhuis De R.K. Vacantiecentrale wil een gerestaureerd Bexhuis tegen een (voor de gemeente rendabele) prijs huren. De gemeente echtei wil afbreken en juist daar een flatgebouw zetten, waarvoor elders ruimte genoeg is. Zij heeft reeds tweemaal aan de Minister om-sloopvergunning gevraagd; dit is bei de keren afgewezen. Wij blijven hopen, dat Bruns sum ten halve zal keren instede van ten hele blijven dwalen. Beeckesteyn Een Commissie van architecten, waarin de heer Royaards de Bond vertegenwoordigde, heeft B. W. van Velzen een uitvoerig gedocumenteerd rapport over Beeckesteyn aangeboden, waarin de mogelijkheden van behoud zijn aangegeven. Bijgevoegde foto geeft de toestand van het park van 1772 weer; deze is met weinig moeite te her- 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1954 | | pagina 9