De Vereniging Oud Utrecht zette zich er voor in, om de zaak in goede banen te leiden en trachtte in 1929-1932 de bewoners van de grachtpercclen tot elkander te brengen om tot samenwerking te komen voor verbetering van de toestand. Het waren maar enkelen die tot verbetering over gingen. In 1941 gaf de Utrechtse Welstandscommissie ad viezen, welke inhielden, dat er getracht moest wor den een regeling te treffen tot verkrijgen van de eigen dom van de werven, desnoods door onteigening. Wanneer de eigendom verkregen zou zijn, dan zou men kunnen verwijderen wat hinderlijk en kunnen herstellen wat nodig was. OPMARS Sinds grotere bekendheid wordt gegeven aan het feit, dat particulieren als buitengewoon lid van de Bond Heemschut kunnen toetreden groeit dit aan tal zienderogen. Konden wij in het December nummer het 1000ste buitengewoon lid verwelkomen, nog vóór 1 Maart van dit jaar schreven wij het 1100ste lid in. Een enkel woord van U in Uw ken- En omdat alles dan in één hand zou zijn, was onderhoud van 't geheel in den vervolge zekerder. Voor de gewenste onteigening van de particuliere eigendommen (de eigendom was hier en daar zo onzeker dat de gemeente de op haar naam staande gedeelten ook nog voor zekerheid in de onteigening betrok) voor wat betreft de werven is in 1946 door het Rijk medewerking toegezegd en in 1950 heeft deze onteigening haar beslag gekregen. Met de werfmuren balie's enz. ligt de zaak nog veel moeilijker. Deze konden niet in de onteigening worden opgenomen en zijn dan ook nog steeds particulier bezit. Al de moeilijkheden die daardoor naar voren zijn gekomen leiden tot het inzicht, dat het een groot samenhangend vraagstuk betreft. Zonder het treffen van maatregelen op grote schaal is hier niet uit te komen. De verzorging van het grachtbeeld is alleen in goede banen te leiden als alles wat daar betrekking op heeft in één hand gebracht kan worden. Het Gemeentebestuur heeft dat ingezien en heeft nu een zo gunstige regeling getroffen, dat vele eige naren van de percelen langs de verschillende grach ten zijn overgegaan om hun werfmuren aan de Ge meente over te dragen, en daarmee was nu het be gin tot stand gekomen om tot een behoorlijke restauratie te kunnen komen. Op verschillende plaatsen van de grachten kunt U thans reeds de resultaten zien, al zijn dit dan nog maar kleinere gedeelten verspreid over de gehele lengte van de grachten. Hoe het worden zal geeft U het gedeelte tussen de Bezembrug en de Stadhuisbrug te zien. De kademuren, de werven, de werfmuren zijn hier gerestaureerd, bestrating op de werven aange bracht. Een achttal oude lantaarns nemen nu hun oor spronkelijke plaats weer in en verlichten 's avonds de straat en de werven. En zo hopen we dan binnen enkele jaren „onze" grachten in welstand aan U te tonen. nissenkring en een seintje aan ons bureau voor toe zending van toelichtend materiaal aan een door U op te geven adres en de gelederen van hen, die sympathiseren met het werk van de Bond Heem schut worden versterkt. Deze buitengewone leden ontvangen zes maal per jaar het orgaan Heemschut voor f 7.50. 24 Utrecht Werven met opstallen 1

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1954 | | pagina 14