stcld, wendt de stichting Herstel Grote Kerk te Arnhem zich tot alle belangstellenden om bij te dragen in het ontbrekende bedrag van f 300.000. om de restauratie te voltooien. Het postgiro nummer van de stichting is 8103. Arnhem, dat zulke zware offers bracht bij onze bevrijding, doet nu een beroep op aller offerbereidheid om weer in het bezit gesteld te worden van haar centrale mo nument, zonder hetwelk van een volledig herbouw de stad nimmer sprake zal kunnen zijn. Het Groene Balkon De Monumentencommissie der Provincie Gelder land heeft zich tot de Raad der Gemeente Nij megen gewend onder aandrang, geen besluit te nemen, waardoor de scheiding tussen stad en Valkhof (de Lindenberg) verdwijnen zou. Deze scheiding heeft een grote historische betekenis en het opheffen daarvan zou vergrijp betekenen tegen de zo reële en historisch gegroeide tweeëenheid van Nijmegen en de Keizerlijke burcht. De Commissie meent te mogen verwachten, dat het Gemeentebestuur, welfs voorgangers in 1795 zich zo hevig verzet hebben tegen het afbreken van het grootste deel van het Valkhof, zich ook thans niet zal verenigen met de plannen tot verdere ont luistering van het monument. Regeringscentrum 's-Gravenhage Het bestuur van de geschiedkundige vereniging „Die Haghe" heeft zich tot Burgemeester en Wet houders van 's-Gravenhagc gewend met een adres, waarin het schrijft met bezorgdheid te hebben ken nis genomen van de nieuwe denkbeelden welke de laatste tijd gepubliceerd worden over de uitbrei ding van het regeringscentrum in 's-Gravenhage. Het plaatsen van omvangrijke gebouwen in Koe kamp, Malieveld of Haagse Bos zou een ernstige en blijvende schending betekenen van dit deel van 's-Gravenhage waar men van oudsher nog een vrij en wijd uitzicht heeft kunnen genieten. De enige werkelijk fraaie toegangsweg' tot de stad zou onher stelbaar bedorven worden. Het bestuui brengt in herinnering, dat de Gemeente, indien nodig, een historisch recht tegenover de Regering kan laten gelden, zo deze onverhoopt de nieuwe denkbeelden tot de hare zou maken. Toen in 1576 gevaar dreig de, dat het landsbestuur (de Staten van Holland, de rcchtsvoorgangers van het Rijk als eigenaars van het Haagse Bos) het Bos zou laten omhakken heeft de Magistraat van 's-Gravenhage (de rechts- voorgangcr van het Gemeentebestuur) tegen zware offers de toezegging gekregen, dat het Haagse Bos, met inbegrip van Koekamp en Malieveld, steeds onverkort in stand zou blijven en dat het niet aan zijn bestemming zou worden onttrokken. Als be langrijk feit uit de Haagse geschiedenis is terecht de totstandkoming van die „Acte van Redemptic" van 16 April 1576 in beeld gebracht op één van de ter herdenking van het 700-jarige bestaan der stad aan het Gemeentebestuur aangeboden gebrand schilderde glazen in het Oude Stadhuis op de Groenmarkt. De gemeente 's-Gravenhage heeft er nog altijd recht op, dat deze toezegging gestand wordt gedaan; één inbreuk, toegelaten op deze his torische rechtstoestand, zou de weg kunnen openen voor andere en verdergaande. Utrechtse werven Op het omslag van ons Februari-nummcr kwam een foto voor van de Utrechtse werven, niet echter als voorbeeld hoe het moet, maar als voorbeeld hoe deze oude werven tot zoetelijke plantsoentjes ver werden. Een nader artikel treft men in dit nummer aan. Jubileum Fred Thomas Een jubileum werd in Amsterdam gevierd, waar Heemschut niet ontbreken mocht. Fred Thomas, 25 jaar journalist, even lang verbonden aan het dagblad „De Tijd", mocht op Zaterdagmiddag 28 Februari in de „Port van Gleve" de oogst binnen halen van een kwart eeuw erkentelijkheid, dank baarheid en vriendschap van vele honderden uit tal van geledingen uit ons maatschappelijke en vooral culturele leven. Heemschut heeft van meet af aan zijn volle belangstelling gehad en mogen rekenen op zijn strijdbare pen. Amsterdam is de stad van zijn hart en de Zuiderzee is daar onaf scheidelijk mee verbonden, vroeger en nu. Zijn reeks boeken, zijn altijd lezenswaardige „Lands kroniek" in De Tijd en zijn ontelbare schetsen en bijdragen zijn de levendige getuigenissen van zijn gevoelen ten aanzien van de schoonheid van Am sterdam, de Zuiderzee, Nederland. Dit gevoelen weet hij op zo aantrekkelijke en sfeervolle wijze tot uitdrukking te brengen, dat terecht het epitheton „beminnelijk" het meest gehoord werd in de vele lofrijke redevoeringen welke op zijn jubileumdag tot hem gehouden werden. Moge zijn pen nog lang in dienst staan van de schoonheid, die hem zo lief is. Maandblad Neerland's Monumentenzorg Dezer dagen verscheen een maandblad op onze tafel met bovenstaande titel. Het onderschrift luidt: „Maandblad gewijd aan de .belangen van 21

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1954 | | pagina 11