singel een rij twee-per soonswoningen bouwen. Het behoeft geen toe lichting, dat in dergelijke plannen een nieuwe aan slag op onze waardevolle gebouwen schuilt. Deze aanslag beperkt zich niet tot de gebouwen, maar strekt zich ook uit tot het landschappelijke schoon. Dit geldt waarlijk niet enkel de Provincie Fries land, vandaar dat wij dit signaleren met verzoek aan onze leden en corres pondenten ons van alle hun ter ore komende soortgelijke bedreigingen zo uitvoerig mogelijk m te lichten. Ten aanzien van Friesland wendde ons bestuur zich tot Gedepu teerde Staten, er op aan dringend, dat eventuele verbouwingen en uitbrei dingen aan strenge voor waarden zullen voldoen en derhalve door be voegde krachten zullen geschieden. BOEKBESPREKING J. J. Talsma, De Bedreiging onzer Bossen en Beplan tingen. N. Samson N.V. Alphen aan den Rijn, 1953, 104 pag., 34 illustraties, f 2.90. De Overheidsregelingen tot het behoud van de schoonheid van ons land, gebouwde of gegroeide, zijn niet bepaald staaltjes van wetgeving om trots op te zijn. In bovengenoemde brochure betoogt de heer Talsma dat de bescherming van onze bossen en be plantingen uitermate onvoldoende is geregeld. Is er in de oorlogsjaren gezorgd voor doeltreffende maat regelen, deze zijn in 1948 opgeheven. De kleinere beplantingen, als rijen knotwilgen, beplantingen in de bebouwde kom (een vaag begrip!) zijn vogel vrij, de overige beplanting ook, indien velling eco nomisch verantwoord is! Van Natuurschoon geen sprake. Thans is het gelukkig nog mogelijk, dat goed-willende gemeentebesturen optreden tot be houd van de schoonheid. Het toppunt wordt echter volgens schrijver bereikt door het voorontwerp- Boswet 1952 (waar een Commissie vier jaar over be raadslaagde). Niet alleen worden z.i. daarin de ge meenten alle wapens uit de hand geslagen, met allerlei ongewenste gevolgen op planologisch ge bied, bovendien wordt aan optreden van het Rijk ten behoeve van het behoud van bossen zoveel in de weg gelegd, dat dit met het roeren van een wespen nest gelijk komt te staan. De schrijver toont aan, dat dit ontwerp in tal van opzichten volkomen on voldoende is en bepleit een afdoende regeling. De brochure is helder geschreven, en maakt een uitstekend gefundeerde indruk. Wij hopen, dat de inhoud door de verantwoordelijke instanties ern stig bestudeerd en overwogen zal worden. C. F.J. 5 Schatsenburg te Dronrijp, aangekocht door de Gemeente Bestemming: tehuis voor bejaaiden foto Ir D A Arlccnbont

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1954 | | pagina 11