OPENINGSWOORD VAN DE VOORZITTER OP DE 42ste HEEMSCHUTDAG TE SITTARD Mijnheer de vertegenwoordiger van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Mij ne Heren autoriteiten van plaats en gewest, Dames en Heren buitengewone leden van de Bond Heem schut en vertegenwoordigers van zijn gewone leden en donateurs, de eerste Vrijdag m September is weer aangebroken, en een groeiende traditie brengt de Heemschutters in ons land dus weer op de land dag van onze Bond te samen. Ditmaal is het, voor het eerst in de geschiedenis van Heemschut, dat het zuidelijkste gedeelte van ons land ons bijeen ziet, dat interessante gewest, waar men de nabij heid van het buitenland zo sterk voelt, en dat toch in zijn wezen zo vaderlands van karakter gebleven is. Kwamen wij vroeger misschien wel wat al tc veel in het westelijke deel van ons land samen, verbe terde spoorwegverbindingen maken het ons thans mogelijk de vleugels verder uit te slaan en ook de meer buiten het centrum van ons land gelegen plaatsen te bezoeken, plaatsen die aan vele van on ze westerse leden weinig bekend zijn, en die vaak toch zo'n bijzondere aantrekkelijkheid bezitten. En dan voelt Heemschut, zijn roeping gc.rouw, zich het meest aangetrokken tot die plaatsen, waar een Heemschut-probleem om oplossing vraagt, in de hoop dat de aanwezigheid van een aantal Heem schutters moge meebrengen dat die problemen een oplossing vinden in een geest die aan de doelstre- ving van onze Bond beantwoordt. Het probleem dat wij hier in Sittard in de eerste plaats ontmoeten is, het zal u bekend zijn, dat van zijn wallen. Sittard is naar u weet een van de wei nige steden in ons land waar nog belangrijke resten van de middeleeuwse omwalling behouden geble ken zijn, oude vestingwerken die historisch en ves tingbouwkundig en aesthetisch zo belangrijk ge acht werden, dat zij destijds op de Voorlopige Monumentenlijst geplaatst zijn. Sittard is daar on getwijfeld trots op, en met reden. Want wie de steden kent die hun oude vestingwal bewaarden, en ik denk hierbij vooral ook aan de oude stadjes over onze oostgrens, als het Westfaalse Soest dat ik kort geleden bezocht, weet hoe prachtig de oude binnenstad met haar kerken en torens dan besloten komt te liggen in haar middeleeuwse gordel, een gordel die nu niet meer tot taak heeft de stad tegen indringers te beschermen, maar niettemin, vooral als hij omgeven is door een gracht of strook groen die daar het overblijfsel van is, in zijn omlijsting de oude stadskern als met omschermende armen om vangt en verdedigt tegen de nivellerende tenden- zen van de moderne uitbreiding. Zelfs in een stad als Utrecht of Haarlem, vyaar de wallen nog maar gedeeltelijk bewaard gebleven zijn en in later tijd tot plantsoenen omgebouwd, vindt men iets wat men in onze hoofdstad, waar men alle herinnerin gen aan de oude vestingwal zo roekeloos vernie tigde, zo node mist. Sittard moet trots zijn op zijn wallenbezit; zou het mogelijk zijn dat men voor verkeerseisen of het verkrijgen van bouwtcncin af stond, wat een sieraad van de stad uitmaakt? Natuurlijk heeft Sittard ons meer te bieden dan al leen zijn wallen, en bij een vluchtige wandeling door de stad heb ik al veel gezien waarin de oude schoonheid nog leeft. De wandeling die wij van middag door de stad zullen maken zal er ons zeker meer van leren kennen. Sittard moge zo tal van objecten bezitten voor wat onze Bond zich tot taak heeft gesteld te verdedigen de schoonheid van stad en land. In een kleine stad wordt men zich daarvan beter bewust dan in een van onze grote steden: vandaar dat de keuze van het kleinere Sittard als bijeenkomstplaats voor onze jaarvergadering u wel gegrond zal schijnen. Om een Heemschut-dag te doen slagen hebben wij echter meer nodig dan een mooie plaats met be langrijke problemen: een klankbodem die ons Heemschutgeluid ondersteunt, en personen die ons behulpzaam zijn bij de organisatie van onze bijeen komst en bereid zijn ons na afloop in de stad rond te leiden. Het eerste menen wij. gevonden te heb ben in dc Stichting Jacob Kritzreadt, die zich hier beijvert voor de Heemkunde cn Heemschut van de stad. Voor hun hulp bij de organisatie van deze dag wil ik hier mijn dank uitspreken aan de Voor zitter van de sub-commissic Limburg van onze Commissie Stad en Dorp, Prof. DrJ. J. M. Tim- mers, en de Sittardse gemeente-archivaris, de Heer J. L. Offermans, die ook toegezegd hebben ons van middag bij onze wandeling tot gids tc zullen zijn. Maar het is niet alleen om Sittard dat wij hier he den bijeen zijn. Heemschut's bemoeiingen strekken zich over het gehele land uit. Het jaarverslag van onze Secretaris, dat u direct voorgelezen zal wor den, en de verslagen van de secretarissen van onze Commissies, die u in ons blad hebt kunnen lezen, zijn er de bewijzen van. Bij dit werk kunnen wij de steun van het Departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen niet missen. En daarom verheugt het mij bijzonder de Referendaris hoofd van het Bureau Monumentenzorg van het Depar tement, Mr R. Hotke, heden in ons midden tc mo- 93

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 9