TOM KOOT OP HEEMWACHT Sittard In dankbaarheid kan teruggezien worden op een geslaagde Heemschutdag in Sittard. Dankbaar om de vele medewerking die ondervonden mocht wor den o.m. van de heer C. A. Huygen en van het be stuur van de Stichting Jacob Kritzraedt om hun voorbereidende werk, van het gemeentebestuur om zijn hartelijke ontvangst op het Stadhuis, van de burgemeester om zijn charmante toespraak en van de heren Prof. Timmers en Offermans om hun voorlichting bij de wandeling door Sittard, die ons een dieper inzicht gaf in de problemen van deze Gemeente, maar die ons ook zo goed deed zien, hoeveel oud stedeschoon nog achter pleister ver borgen gaat, in verkommerde toestand verkeert en op eerherstel wacht. Er is goede hoop, dat de groeiende belangstelling voor heemschut een nieu we stimulans heeft gekregen door deze 42 ste alge mene ledenvergadering in Sittard. Boerderijen in Limburg In Limburg is het begrip heemschut te lang on bekend gebleven. Het is verheugend, dat mede dank zij de activiteit, welke onze nieuwe pro vinciale commissie daar ontwikkelt de belangstel ling groeiende is. De hoogste provinciale instantie blijft daarin niet achter. Gaarne brengen wij het rondschrijven onder breder aandacht, dat Gede puteerde Staten van Limburg aan de colleges van Burgemeester en Wethouders der gemeenten in Limburg lieten uitgaan. Wijzend op de grote waarde, wel ke Gedeputeerden hechten aan het behoud van de bestaande schoonheid in het dorpsbeeld vra gen zij belangstelling voor het volgende. De indruk werd ver kregen, dat bij de verbetering of modernisering van stallen bij oude boerderijen in deze provincie on voldoende aandachtwerd geschon ken aan het uiterlijk, waardoor de karakteristieke schoonheid van die oude boerderijen gevaar loopt. Daarbij wordt niet alleen gedacht aan de boerderijen, welke zijn op genomen in de voorlopige Lijst Een onlangs gerestaureerde boerderij te Mechelcn (Z.-Limburg) van Monumenten doch ook aan de andere oude hoeven, welke niet als monument te boek staan. Gedeputeerden delen mede, dat zij iedere actie, welke van gemeentewegen zal worden gevoerd om ten deze bij de ingezetenen het juiste begrip te doen ontstaan, zeer zal toejuichen. Zij vertrouwen, dat de colleges B. en W. overigens hierop de nodige invloed kunnen uitoefenen, wanneer de aanvragen ter bekoming van de voor de verbouwing vereiste vergunning zijn ingediend. Zij vertrouwen ook, dat ten aanzien van die aanvragen steeds het advies zal worden gevraagd van de voor de gemeenten fun gerende welstandscommissies en dat ook inderdaad ernstig rekening wordt gehouden met de adviezen van die commissies. Het behoeft geen betoog, dat wij ons oprecht ver heugen in deze circulaire van Limburgse Gedepu teerden. Torens te Augustinusga en Surhuizum Voor de torens van Augustinusga en Surhuizum, met gemetselde stenen spits, die in ernstig verval verkeren is de belangstelling van de Minister van O.K. W. gevraagd, in verband met het gevaar van gehele of gedeeltelijke instorting. Op de om slag van dit tijdschrift treft men een afbeelding van de toren te Augustinusga in Achtkarspclcn aan, terwijl de luidklok er wordt uitgehaald. De Minister van O.K. W. berichtte ons per 91

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 7