zal voltrekken, is het gewenst ge bleken dit gebied te bestemmen tot een gemengde buurt. Aldus zal de mogelijkheid geheel open blijven om bepaalde als woon huizen gerestaureerde panden tot café-, restaurant-, winkel-, am- bachts- en grossiersbedrijven in te richten. Het stelsel van nieuwe, rustige straten en groenstroken zal ongetwijfeld een juiste om geving vormen voor het vestigen van kleine gespecialiseerde win kels en bedrijven. Gedacht wordt hier o.m. aan bedrijven met een uitgesproken artistiek en ambach telijk karakter als goud- en kunst smeden, houtdraaierijen, potten bakkers, inrichtingen tot herstel van antieke meubels en schilder stukken, schoen- en kleermakers, brood- en banketbakkers, verder aan antiquairs en boekverkopers. Bovendien zullen tot dit milieu aangetrokken worden beoefenaars van kunstzinnige en wetenschap pelijke beroepen, zoals schilders, schrijvers, juristen enz. Tenslotte zullen ook zij, die voor huisves ting in de buitenwijken weinig be langstelling hebben, hier een aan gename woonbuurt vinden. Door de hier zeer in het kort ge schetste stedebouwkundig wense lijke en verantwoorde sanering wordt aan een belangrijke buurt in de stadskern een toekomstige functie geschonken, welke de al gemene sociaal-economische ont wikkeling van Maastricht onge twijfeld ten zeerste zal bevorde ren. Wat evenwel aan deze plannen een zo bijzonder accent geeft is de gelukkige omstandigheid, dat bij dei uitwerking ervan zo piëteitvol getracht is de aloude structuur van de wijk zo gaaf mogelijk te bewaren. Behoud van het historisch eigene in stratenbeeld en stedebouwkundige vormgeving, alsmede een verantwoorde restauratie van de tal loze monumenten zullen, naar verwacht wordt, hier een wijk doen ontstaan, welke "in de ware zin des woords uniek is in den lande. Dit laatste vooral is het wat ons de rehabilitatie van het Stokstraatkwartier als een van de belangrijkste stedebouwkundige en architectonische monumen ten van deze tijd doet beschouwen. zij een ter zake kundig lichaam als de Bond Heemschut aan hun zijde mochten weten. Toch is het wel duidelijk, dat corporaties als Heem schut en andeie, die zich de zorg voor grote natio nale belangen aantrekken, niet afwachten, of hier of daar in de pers een altijd ietwat opzienbarend bericht opduikt omtrent een burgemeester, die het waagt zich tegen zijn Raad te stellen, maar steeds zelf op het vinketouw zitten en zo nodig „petitio nerende ende requestrerende" dc weg naar de hoofdstad der betrokken provincie en eventueel naar Den Haag inslaan. [Wordt vervolgd) 103 De Eikel", Eikeistraat, hoek Houtmaas vóór de restauratie foto h Lahaye Vervolg van pag. 106)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 19