Corneille F. Janssen HEEMSCHUT IN SITTARD In hcL afgelopen jaar is de aandacht van Heem schut meer dan tevoren op de provincie Limburg gericht geweest. Daartoe heeft zeker de reorgani satie van onze Sub-Commissie bijgedragen: haar activiteit bracht ons met tal van urgente proble men in kennis. Maar ook de Sittardse wallenkwes- tie, welke leidde tot de „ontdekking" van dit oude stadje met zijn vele, misschien wat verborgen, charmes, heeft onze aandacht op deze provincie gevestigd. Er was dus zeker aanleiding ditmaal in Limburg, en met name in Sittard, bijeen te komen. De dag werd geopend met de vergadering. De voorzitter sprak het welkomstwoord, de Secretaris bracht het jaarverslag uit, beide hiervoor afge drukt. Van de vele opmerkingen ter vergadering gemaakt zijn er enkele ook voor ruimere kring van belang. Ir D. A. Arkenbout, stedebouwkundige te Leeu warden wees er op dat het dempen van vaarten in Friesland door de D.U.W. wordt gestimuleerd. Deze dienst geeft namelijk alleen subsidie bij dem ping en niet voor het opschonen van wateren. Voorts wees de heer Arkenbout erop, dat de snelle toeneming van het vervoer met personen-auto's het niet meer mogelijk maakt, door stedebouw kundige maatregelen in de stadskernen voldoende ruimte voor het verkeer te scheppen. Men zal ook hier moeten overgaan tot het afsluiten van de bin nensteden voor dit verkeer, zoals ook in het buiten land, met name in de V.S. geschiedt. Spreker be pleitte tijdige voorbereiding van deze maatregelen. Een zeer merkwaardig geluid liet de heer Molen dijk horen: „Wie wil een huis van mij huren?" Het bleek te gaan om het Amersfoortse Sectetarishuisje, dat gerestaureerd is. Men zou gaarne zien, dat een culturele instelling er zijn intrek nam, zodat het publiek het interieur zal kunnen bezoeken, hetgeen bij bewoning door particulieren moeilijk wordt. De Jaarverslagen van de Commissies, tevoren in het orgaan gepubliceerd, gaven geen aanleiding tot vragen. De Penningmeester kwam met een somber verslag, de financiële resultaten van 1952 waren zeer on gunstig. De vergadering verleende décharge; de heer G. van Tienhoven trad uit de Kascommissie, de heer Mr F. Kranenburg bleef aan; als nieuw lid werd benoemd de heer Mr J. Westerman Holstijn. Van de Bestuursleden traden af de heren Bardet, Clcyndert, Oosterlee, Royaards en Lunsingh Scheurleer. Zij stelden zich allen herkiesbaar, en werden bij acclamatiè herkozen. Eveneens bij acclamatie werden in het bestuur be noemd de heren C. A. Huygcn. te Scharn-Hcer, en Ir F. H. Warnaars te 's-Gravenhage. Ten stadhuize getuigde burgemeester M. W. J. Coenders van de aloude betrekkingen tussen Sit tard en Heemschut; zo oefende de Bond er jaren lang het welstandtoezicht uit. Voorts kon de bur gemeester de mededeling doen, dat dezer dagen een stadskern-plan was gereed gekomen, dat, naar hij hoopte, een garantie zou kunnen zijn voor het behoud van het stadsschoon. De Voorzitter, dankend, wees er op dat slechts ideele motieven er toe hebben geleid, dat onze Bond met Sittard de degens heeft gekruist. Spre ker zegde toe, dat spoedig een Heemschut-deputa tie naar Sittard zal komen, om zich van het nieuwe plan op de hoogte te doen stellen. 99 Binnenplaatsje van het vakwerkhuis, Plakstraat 18, Sittard

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 15