plannen zijn ons vertrouwelijk ter kennis gebracht en hebben onze belangstelling. Restauraties In Amsterdam trok het onze aandacht, dat een be drag van een millioen gulden, vorig jaar door de Gemeenteraad gevoteerd, practisch, niet gebruikt werd, terwijl het verval in de stad niet alleen op merkelijk, maar ook bedenkelijk is. Het gebaar dat zulk een vorstelijke indruk maakte is hiermee een gewuif gebleven. Te wranger wordt nu de gedachte dat dit gewuif gepaard ging met de aankondiging, dat een weinig ontziende sanering o.m. in de om geving van de Nieuwmarkt in het voornemen ligt. Te Arnhem werd overleg gepleegd met het Gemeen tebestuur inzake Sonsbeek. De actie van een plaatselijk comité te Bergen op ^oom betreffende een passender gebruik en herstel van de Markiezenhof heeft onze sympathie. De hardnekkige strijd om het behoud van Beecke- steyn te Velsen, dat reeds van de Monumentenlijst was afgevoerd, ontwikkelt zich thans gunstig. De strijd om het behoud van de Orangerie van Meer en Berg te Heemstede werd abrupt beëindigd door sloping in opdracht van de Gemeente. Voor een bespoediging van de voorbereiding tot restau ratie van enige karaktervolle oude panden te Wou- drichem werd geijverd. Met erkentelijkheid vermelden wij het tot stand komen van de restauratie van het Notarishuisje en de Marienhof te Amersfoortdat hiermee twee waar devolle monumenten rijker werd. De sloping van het stoere pakhuis Noordvliet 19 te Leeuwarden kon niet voorkomen worden. Het stond helaas niet op de Voorlopige Monumentenlijst. De eigenaars van het 18de eeuwse pand ,,In de Koopermoole" in de Warmoesstraat te Amsterdam, die sloping overwogen, werden overreed tot andere plannen en geholpen bij de eerste stappen tot res tauratie. Tegenover B. W. van Terschelling werd onze be zorgdheid geuit ten aanzien van het achteruitgaan de dorpsschoon. De reeds als verloren beschouwde boerderij te Nijeberkoop zal te elfder ure, dank zij de medewerking van de Minister van O. K. W., toch gerestaureerd worden. De gevelsteen van het diaconiegebouwtje te Korten- hoef, die bij de herstelling verwijderd was, werd op ons verzoek weer aangebracht. Ditzelfde geschied de ten aanzien van de lantarens aan de voormalige Hersteld Evangelisch Lutherse Kerk te Amsterdam. Afbraak van enige voor Broek in Waterland kenmer kende houten huizen werd voorshands opgehouden. Het gezeul met bouwfragmenten te Amsterdam vond nog geen bevredigende oplossing. Inzake het laat ste historische buiten op Amsterdams grondgebied „Amstelrust" werden verschillende besprekingen gevoerd. Het verval van kasteel Guesselt bij Amby alsmede de voorgenomen sloping van het Hófken of Ridder Bexshuis te Brunssum hebben onze aandacht. In verschillende gevallen werd de Minister of de Rijksdienst voor de Monumentenzorg geatten deerd op toestanden, die zorg wekten, o.m. van de torens te Augustinusga en Surhuizum. Stads- en landschapsbeeld De plaatsing van een feestgebouw in Neerland's oudste park, de Plantage te Schiedam is nu aanhan gig bij de Kroon. Met succes werd geadresseerd tegen bebouwing voor de stadsmuur te Valkenburg. Bij het Gemeentebestuur van Zw0^e werd aange drongen op bevordering van restauraties en be strijding van ontsierende reclame. Ons adres inzake de aanleg van een brede ver keersweg over het voormalig IJsclubterrein te Am sterdam werd afgewezen door de Kroon. De inrichting voor rioolwater aan het Spaarne in het gezicht op Haarlem werd op ons verzoek meer ter zijde opgericht. Adviezen werden verstrekt betreffende bestrating en beplanting te Kuilenburg en Oirschot. Zoals gezegd bespaar ik U een volledige opsom ming van al onze werkzaamheden. Ik vertrouw, dat U uit de veelheid der gevallen en uit de ver scheidenheid ervan reeds een beeld kunt optrekken uit deze weergave. Duidelijk zal U zijn, dat een enkeling dergelijk werk nooit zou kunnen verzetten. Dat was ook de gedachte der stichters in de jaren 19101911, toen zij een samenwerking van ver enigingen formeerden, die als Bond Heemschut zijn krachten zou wijden aan het waken voor de schoonheid van Nederland. Nu ook aan particu lieren de gelegenheid wordt geboden om als bui tengewone leden voor een minimum bedrag van 7,50 per jaar tot de Bond toe te treden en de trotse voldoening te smaken deel te nemen aan een werk, dat zij als enkelingen nooit zouden "kunnen aan vatten, staat niets een ruime toevloeiing van deze leden meer in de weg. In de provincie Limburg, waar wij thans vergaderen, behoort het ledental tot het laagste cijfer in geheel Nederland. Ik moge dan besluiten met juist in Limburg op te wekken zich met verkwikkende Zuidelijke geestdrift bij on ze Bond te voegen en gezamenlijk te strijden voor de schoonheid van ons vaderland. 4 September 1953. De Secretaris van de Bond Heemschut, TON KOOT 98

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 14