voorbereiding .van deze wet in de weg 'Staan, slaan wij met bezorgdheid het tempo van de ontwikke ling hiervan gaande. De begrijpelijke reden hier voor isj dat vele monumenten zélf dit wachten moe worden. - Uitbreidingsplannen, saneringen, enz. Bij de Minister van Wederopbouw is er op aangedron gen in de commissie voor de krotopruiming en sa nering ook de bestudering van de restauratie van oude stadsdelen te betrekken. Dit werd toegezegd. De Stad Amsterdam ontvouwde haar plannen tot sa nering, welke in de binnenstad gehele wijken met de grond gelijk zullen maken en het zo bewonderde bezit aan monumenten met niet minder dan 100 panden, welke op de Voorlopige Monumentenlijst voorkomen, zal verarmen. De Gemeenteraad nam in Februari van dit jaar de plannen aan, nadat na mens het College van B. W. was toegezegd,' dat met de oudheidkundige verenigingen en de Bond Heemschut bij de nadere uitwerking contact zal worden opgenomen. In Bolsward wordt een sanering voorbereid^ in Dor- i drecht, waar de stadskern in verband met vroegere uitbreiding staat te beschimmelen projecteert men doorbraken. In Maarden werd eerder tegen de ves tingwallen een bebouwing geprojecteerd. Het Ge- mecntebestuur wilde terecht deze fout herstellen, aan welke actie onze Bo'nd bij de Raad van State steun bood. De Kroon besliste anders. 1 In de Gemeente Vorden staat een tweetal» stenen korenmolens met stelling, elk gelegen aan een zijde van een open terrein, tezamen vormend een land schapsbeeld van buitengewone schóohheid. ,»Tegen het besluit van de Gemeente om tussen deze molens woningen te bouwen is geadresseerd. Nu het kernplan van Amersfoort is aangenomen, me nen wij niet te mogen nalaten' uiting te geven aan onze oprechte hoop, dat Amersfoort er in slagen moge het onmiskenbare verlies'aan historische' schoonheid te compenseren door het scheppen van nieuwe schoonheid aanpassend bij de zo waarde- volle kern van de oude Eemstad. In dezelfde Gè- meente vond het Gemeentebestuur een.bevredi gende oplossing voor de 'voorgenomen plaatsing van een» ziekenhuis op het landgoed Randenbroek. In Meppèl is de stadsuitbreiding, waarbij het oud- Drentse dorp Twelloo zou moeten wijken; Sn 'on derzoek. Verordeningen Haarlem bereidt op ons verzoek een monumenten verordening voor. Op verzoek werd aan Breda een model-monumentenverordening verstrekt. Franeker, dat verschillende problemen had, werd geadviseerd en een model-verordening verstrekt. Het laatste ge schiedde ook aan Etten en,Leur. Dempingen In Friesland heeft de neiging tot dempingen van grachten en vaarten verontrustende vormen aan genomen. Dat zelfs Sneek aan deze neiging ten offer is gevallen, valt diep te betreuren. De reeds voor een deel overkluisde Singel wordt gedempt, het Hoogend drastisch versmald en gedeeltelijk overkluisd. Nog een klein stapje of in dit geval een schepje en de Sneker Waterpoort blokkeert een boulevard. In Achlum wordt ondanks ons adres de demping van een opvaart doorgezet. In Leeu warden had enige aandraxig uit de burgerij tot dem ping geen succes bij het Gemeentebestuur. In Kol- lum werd voorgenomen demping door Gedepu teerde Staten niet goedgekeurd. In Workum kreeg demping van de Diepe Dolte goedkeuring van Ge debuteerde Staten, maar niet van de Minister. In Wartena, w aar de Gemeente demping van de dorps vaart wenste, delen Gedeputeerde Staten ons stand punt, dat het verkeer beter buiten het dorp om ge leid kan worden. In Zeeland, te Goes, waar Uw algemene ledenver gadering het vorige jaar bijeenkwam en de situatie aanschouwde, bood de Raad weerstand aan dc aandrang uit de burgerij tot demping van de ha venkom. In Woerden luidt de dempingsklok- al meer dan 25 jaar. Ook de Bond Heemsohut trekt daar aan het touw, echter aan het andere eind. Op uitno diging van het Gemeentebestuur heeft de Bond over het vraagstuk een uitvoerig stcdebouwkundig rapport uitgebracht, samengesteld door dc heren A. G. M. Boost, Ir Herman de Groot (overl.), Hi W. Herwig enj. J. Talsma. Daarin wordt aan getoond, dat demping van de Oude Rijn onjuist is. De mogelijkheid van demping is geopperd voor dc Lingehaven te Gorkum, een deel van de Verse Gracht bij de Nobelpoort te ^lenkzee, de Dangracht en Rerkegracht te Breukelen en de Luts te Balk. In het laatste geval besliste de Raad dat het niet dem pen zou worden. Aali'het dempingsplan te Gouda hechtte de Kroon zijn goedkeuring. Te Oosterbierum werd de vaart rondom de kerk gedempt. Hierdoor werd een» belangrijke verbetering van stedebouw kundig standpunt gezien, mogelijk, met behulp van beplanting van de dorpskern. Hierop werd on zerzijds aangedrongen. Te Westzaan moet een deel van de wegsloot gedempt worden. In overleg met het Gemeentebestuur is bereikt, dat dit in handen van een bekwaam ontwerper ?al worden gegeven, welke voor de indeling van het profiel en de be planting zal zorgen. Nog enkele andere dempings- 97

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 13