het afgelopen jaar een toenemende activiteit ont plooid. Het is voorzeker geen tekort aan waarde ring voor de werkzaamheid der overige commissies, als wij hier in het bijzonder releveren de waak zaamheid van de commissies voor Stad en Dorp in de provincies Friesland, Noordholland en Limburg Het ontbreken van een dergelijke commissie in Gelderland heeft een belemmerende invloed op ons werk. Ingevolge desbetreffende verzoeken uit de ledenkring zullen 'de-verslagen der commissies niet meer gelezen worden op de Alg. Ledenvergade ring, maar gepubliceerd in het tijdschrift Heem schut. De Commissie Dempingen zal de rapporten over de facetten van het dempingsvraagstuk pu bliceren in ons orgaan. Vertegenwoordigingen Namens onze Bond heeft Mej. Ch. Noe zich bereid verklaard op te treden als plaatsvervangend lid in de Haagse Monumentencommissie. Orgaan Het geïllustreerde orgaan bleef tweemaandelijks verschijnen. Het December-nummer werd met 2 blz. uitgebreid, het April-nummer met 6 blz. en het Juni-nummer met 20 blz. De laatste twee num mers waren respectievelijk aan Twente en de Ne derlandse kastelen gewijd. In de extra kosten welke dit kastelen-nummer met zich bracht, werd tege moet gekomen door de Nederlandse Kastelenstich ting en door de aanmelding van nieuwe buitenge wone leden. Het ligt in ons voornemen de uitgave van speciale nummers ook in het volgende jaar voort te zetten, waarbij gedacht wordt aan een nummer gewijd aan het werk van de Ver. Hen- drick dc Keyser en aan de Vechtstreek. Het laatste zal dus een Vechtnummer worden, hetgeen niet uitsluit, dat ook de overige nummers van de nieuwe jaargang in zekere zin vechtnummers zul len zijn. Voor de toezending van wenken en waarschuwin gen uit onze ledenkring met betrekking tot de aan tasting van de schoonheid van ons land blijven wij ons zeer aanbevolen houden. Niet het minst ook voor de toezending van scherpe foto's, die niet minder scherp deze aantasting in het licht stellen. Het orgaan vormt een zware- post op onze begro ting, maar als middel van contact met onze leden en als middel tot publiciteit van ons streven en ons werk heeft het zijn onmisbaarheid getoond. Naar mate het ledental van onze Bond toeneemt zal de grondslag voor het voortbestaan van ons orgaan versterkt worden en de overigens zeer vriendschap pelijke samenwerking tussen Uw„ penningmeester en Uw redacteur zich op steeds soepeler wijze ont wikkelen. De leden mogen zich in dit opzicht van hun verantwoordelijkheid dus wel zeer ernstig be wust zijn. Propaganda Onze beste propaganda is ons werk, ons hulpmid del daarbij is ons orgaan. Daarnaast blijven wij bij voortduring ons met brieven en brochures tot groe pen uit de bevolking richten om deze tot het lid maatschap op te wekken. Uw secretaris werd door de V.P.R.O. op 17 Juli j.1. in de gelegenheid gesteld in de rubriek „Op bezoek bij anderen" een causerie te houden over het werk van de Bond Heemschut. De administrateur hield lezingen met lichtbeelden te Loenen en Breda. De kweekscholen in ons land werden nader in ken- -nis gebracht met ons werk door toezending van de lezing, welke Prof. Heere over Heemschut hield. Werkzaamheden Onze werkzaamheid werd zeer gestimuleerd door het gewaardeerde gehoor, dat wij mogen onder vinden bij de Minister van O.K. W., in het bij zonder bij de afdeling Oudheidkunde en Natuur bescherming en de afdeling Monumentenzorg. Gaarne getuigen wij van onze voldoening over de aangename samenwerking in het verslagjaar met de verschillende Provinciale Besturen en vele ge meentebesturen, met de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg, de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B., de Contact-Commissie, de Vereniging „De Hollandsche Molen", 't Fryske Gea, Stad en Landschap van Zuid-Holland, de Kon. Ned. Oud heidkundige Bond, de Bond van Ned. Tuinarchi tecten, de Vechtcommissie, de Nederlandse Kas telenstichting en vele plaatselijke oudheidkundige verenigingen. Na samenkomst tussen het Dagelijks Bestuur van de Bond van Ned. Architecten ener zijds en Voorzitter en Secretaris van Uw Bond an derzijds volgde nauwer contact tussen onze beide Bonden, hetwelk in het verslagjaar leidde tot her haaldelijk gezamenlijk optrekken in het belang van de schoonheid van ons land. Met voldoening maken wij er melding van, dat steeds meer dag- en weekbladen zich met Heem schut in verbinding stellen ten behoeve van hun berichtgeving. Wij begroeten dit als een bewijs van groeiende belangstelling voor het gebied waarop onze Bond zich beweegt. De eigenlijke werkzaamheden hebben een dusda nige omvang genomen, dat slechts volstaan moet worden met een greep, welke inzicht kan geven in haar aard. Daarbij zijn wij genoodzaakt opnieuw uiting te geven aan onze teleurstelling, dat nog steeds de in het uitzicht gestelde Monumentenwet voor ons land niet tot stand is gekomen. Met vol ledig besef voor de grote moeilijkheden welke de 96

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 12