dat aanvankelijk gebeurd, een protest, dat zeer veel reclame opleverde. Thans heeft zij, daartoe door haar juridische raadgever geadviseerd, de oude re clame (welke zich over enige tientallen meters uit strekt) hersteld, ditmaal opgesteld op lorries (op roerend goed), aldus menend, zonder in conflict te komen met de desbetreffende verordening, toch haar zin door te drijven. Natuurlijk is deze uitvoering volstrekt in strijd met de zin van de verordening, en zeker zal. de betref fende firma straks tot de orde worden geroepen. Maar wat ons van het hart moet, is het signaleren der laakbare demonstratie, welke hier wordt gege ven. In plaats van binnen de perken van de haar toegestane ruimte met een originele reclame te ko men, hetgeen een ieder had kunnen waarderen, glipt men door de mazen van het net en geeft daar mee een staaltje van gebrek aan discipline en ge meenschapszin, die een firma niet siert. Zij toont ons slechts hoe groot men kan zijn in zijn kleinheid. Geen reclame-„versiering" Burgemeester en Wethouders van Bergen (N.H.), doordrongen van de schadelijke werking, welke ontsierende reclame heeft op het dorpsbeeld van Bergen, maken zich ongerust over de toeneming van reclame met ontsierend karakter in hun ge meente. In aansluiting op de rapporten, onlangs uitgebracht, na de door de Gemeenteraad gehou den Bonnefaasschouw, gaan B. W. hun, die ver antwoordelijk zijn voor de ontsierende reclame, per aanschrijving opdragen deze te verwijderen. Om onnodige soesah, zoals kosten van processen- verbaal, te voorkomen, heeft het College het wijze besluit genomen, belanghebbenden te adviseren in lichtingen in te winnen bij het bureau Gemeente werken, alvorens reclames aan te brengen. Het College doet een beroep op de bevolking van Ber gen om er aan mede te werken, dat juist dit dorp, dat zo aantrekkelijk is voor bezoekers om zijn na tuurlijke voorkomen, zoveel mogelijk een lieflijk natuurdorp blijve. Heemschut kan niet nalaten over deze houding en dit streven van B. W. van Bergen zijn grote waardering te uiten en deze daad aan vele andere gemeenten ten voorbeeld te houden. Pakhuis te Leeuwarden verdwijnt Aan de Noordvliet 19 te Leeuwarden bevond zich een pakhuis dat in al zijn pretentieloze eenvoud niet op de monumentenlijst was gekomen, maar die plaats zeker waard was geweest. Pogingen onzerzijds ondernomen tot behoud wer den welwillend ontvangen, maar mochten niet tot het gewenste resultaat leiden. Er zal een loods met plat dak voor in de plaats komen. Bijgaande foto toont wat Leeuwarden verliezen gaat. Kollum De Gemeenteraad van Kollumerland had besloten de vaart te dempen om parkeerterrein te verkrijgen. De Bond Heemschut heeft zich ter zake tot Gede puteerde Staten gewend, welk College berichtte dit plan niet goed te keuren. Balk In Balk, de hoofdplaats van Gaasterland, willen de Gemeentenaren ook dempen. Het College van B. W. huldigt een andere en naar ons oordeel meer verantwoorde mening en wil de versleten ijzeren ophaalbrug vervangen door een brug, gelijkend op de „Pijp" welke er in de 18de eeuw lag. De Bond Heemschut heeft het College in zijn streven ge steund. Achlum o Achlum wil, zoals reeds eerder gemeld, een op vaart, welke loodrecht op de dorpsvaart staat, dempen. Adressen gericht tot de gemeenteraad van Franekeradeel en tot Gedeputeerde Staten hadden geen succes. Sneek Met bezorgdheid had de Bond Heemschut verno men, dat Gedeputeerde Staten van Friesland het besluit van het Gemeentebestuur van Sneek had den goedgekeurd tot zeer ingrijpende wijzigingen in de stadskern. Dit besluit omvat in de eerste plaats de volledige demping van de Singel, waar van de bezwaren van aesthetische aard ten volle door het Gemeentebestuur erkend worden. Daar zou immers een brede straat ontstaan, welke in geen verhouding staat tot de lage bebouwing aan de randen. Voorts wordt een drastische verbreding van de kade van het Hoogend geprojecteerd, ver gezeld van een overkluizing tegenover de Oude Koemarkt en één bij de uitmonding van het Groot- zand. In de uitvoerige discussie en correspondentie over deze kwestie heeft ook Heemschut zich gemengd, hierin krachtig gesteund door zijn provinciale com missie. Het heeft helaas niet mogen baten. De dem pingsrage zet zich onverdroten voort. Hoe nodig is het dat de Bond Heemschut meer leden krijgt in Friesland. Valkenburg L In Valkenburg (L.) in de Grotestraat 13, staat een groot iyde-eeuws herenhuis, het z.g. huis de Guas- co, dat een van de fraaiste gebouwen in de kern van Valkenburg is. Voor uitbreiding van het be- 76

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 8