TON KOOT OP HEEMWACHT Amersfoort''s Kernplan Ten aanzien van het Kernplan is bij Koninklijk Besluit van 27 Mei 1953 een beslissing gevallen. Men weet, hoe het Bestuur van de Bond Heem schut in het bijzonder en bij voortduring beden kingen heeft gemaakt tegen dat onderdeel van het Kernplan, waarbij de demping Van een belangrijk deel van de Beek gemoeid was. Hierdoor immers zou de helft van de buitenste grachtengordel onherstelbaar geschonden worden, ten koste van een unieke plattegrond en van een bijzonder aantrekkelijk stadsbeeld. Nief het minst werd daarbij het oog gehouden op de onmiddellijke omgeving van het Monniken dam en de Koppelpoort, twee befaamde vesting bouwkundige monumenten, aan welker restauratie veel zorgen en kosten zijn besteed en aan welke, door de aanleg van een z.g. rondweg onherstelbare aesthetische schade zou worden gedaan. Bij deze bezwaren van Heemschut sloten zich o.m. de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B., het Bestuur van de Koninklijke Neder landse Oudheidkundige Bond, het Dagelijks Be stuur van de Stichting Menno van Coehoorn, het Bestuur van de Oudheidkundige Vereniging Fle- hite en vele particulieren. Wat dit gedeelte van het Kernplan. betreft, heeft het Koninklijke Besluit zijn goedkeuring onthou den aan demping van de Beek tussen de Utrechtse weg en het Monnikendam, niet echter aan het overige, dus noordwestelijke deel. Hoewel hierdoor het schoonste deel van de Beek voorlopig gevrij waard schijnt voor demping, is toch de structuur van de dubbele omwalling der stad aangetast. En nu het College van B. W. binnenkort met nieuwe plannen zal moeten komen ter verdere uitvoering van zijn Kernplan, behoort het geenszins tot de onmogelijkheden, dat getracht zal worden door opeenvolgende Raadsbesluiten alsnog tot demping van de rest over te gaan. Welke consequentie dit hebben zal moet de toekomst leren. Intussen is het niet onmogelijk dat de dan zittende Raad niet dezelfde overtuiging zal hebben als diens voorganger. Een Comité tot Bescherming van Algemene en Bijzondere Belangen Binnen Amersfoort, dat zich aldaar gevormd had, was dan ook zijn actie in die richting gaan ontwikkelen en had zich tot de thans zittende Raad gewend in de verwachting, dat deze een standpunt zou innemen afwijkend van zijn voorganger. Het Dagelijks Bestuur van de Bond Heemschut heeft zich eveneens tot deze Raad gewend, die nu voor zulke belangrijke beslissingen kwam te staan en gelegenheid had gehad kennis te nemen van de oppositie welke tegen de plannen van zijn voorganger waren gerezen, -nogmaals wijzende op de zeer bijzondere schoonheid van Amersfoort, welke zou worden aangetast. Juist omdat Amersfoort zozeer de belangstelling en de waardering heeft ondervonden om zijn tal loze restauraties in de binnenstad, en de stad in steeds ruimer kring de aandacht gaat trekken om het kostelijk bezit van zijn oude schoonheid, wer den de te nemen beslissingen in gespannen ver wachting tegemoet gezien. v Intussen heeft de nieuwe Raad vergaderd en zich uitgesproken voor het Kernplan. Onder deze om standigheden kunnen wij Amersfoort slechts toe wensen, dat het creatieve vermogen zal worden opgebracht om nieuwe schoonheid te scheppen ter vervanging van de verloren gaande historische schoonheid. Al eens wateen lik of veeg) uit de pan gehad Hoe beschamend ons land er heeft uitgezien, toen iedereen de muren maar kon volhangen met de meest brutale reclames, weet een ieder, die oud genoeg is om zich de situatie van enkele tientallen jaren her te herinneren. Overigens is daar nu nog bij onze zuidelijke buren, helaas, ook zo een en ander van te zien Terecht heeft in de strijd tegen deze reclame-orgie de overheid de taak van Heemschut overgenomen, en tal van beperkingen gesteld, welke de gaafheid van ons zo kwetsbaar vlakke land zeer ten goede komen. Een kistenfabriek die over de schreef ging met haar reclame nam niet dat zij belet werd in haar onge breideldheid, op grond van de omstandigheid dat zij al tientallen jaren op deze wijze reclame had gevoerd Een merkwaardig argument overigens dat voor de rechter maar geen navolging moet vinden. Terecht en in het algemeen belang werd de firma gesommeerd haar reclame binnen de perken van het toelaatbare te houden. Onder protest is 75

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 7