Staten van Gelderland tot niet-goedkeuring van een besluit van de gemeenteraad van Buren werd gehandhaafd, critiek uitgelokt. De Raad had n.1. besloten tot verkoop en de daarmede gepaard gaan de opruiming van bomen op zo grote schaal, dat Buren daardoor in sterke mate van zijn natuur schoon zou worden beroofd en de Kroon oordeelde dat Ged. Staten daarom terecht hun goedkeuring aan deze verkoop hadden onthouden. Het is duidelijk, dat dit twistpunt van veel belang is. Er zijn immers tal van handelingen, waarop prin cipieel geen goedkeuring vereist wordt, niet alleen benoeming en ontslag van ambtenaren, verlening van subsidie, enz., maar ook, zoals in het,boven vermelde geval, het vellen van bomen, het aan leggen van een weg, het dempen van een gracht en vele andere, die uit Heemschut-oogpunt belang stelling verdienen. Wanneer nu met een desbetref fend besluit een burgerlijke rechtshandeling ge paard gaat of deze daaruit voortvloeit, welke wèl goedkeuring behoeft, dan zou het een veilig gevoel geven, indien als een paal boven water stond, dat alle mérites van de zaak zelf daarbij in aanmer king mochten worden genomen. Het standpunt, dat dit inderdaad mag, is, vooral in latere tijd, in meer dan één geval door Ged. Staten ingenomen en door de Kroon bevestigd. Het is o.a. verdedigd door de burgemeester van Meppel, Mr A. Kleijn, in „De Nederlandse Gemeente" van 5 Januari 1951no 1. Het is ook zeer goed vol te houden, wanneer we de ratio van het hoger toezicht zien als de bescherming niet alleen van vermogensrech telijke belangen der gemeente tegen onjuist inzicht van een zittende gemeenteraad, maar ook als een waken tegen inbreuk op meer algemene, inzonder heid hogere, zelfs nationale belangen, die door plaatselijke kortzichtigheid in het gedrang kunnen komen. Stel het geval, dat een gemeente van uit nemend belang is voor de récreatie van de inwoners der grote steden en de (plattelands) gemeenteraad alleen maar oog zou hebben voor agrarische be langen, industrialisatie, enz. Zij, die voor een be perkte opvatting van het hier besproken goedkeu- ringsrecht "pleiten, zullen er op wijzen, dat de juiste manier om die meer algemene belangen tegenover een gemeenteraad tot gelding te brengen, is te zoe ken in het vernietigingsrecht. Maar deze figuur wil len we liever zien als ultimum remedium, ook voor de goede verhoudingen, daar hierbij, zoals we nog zullen opmerken, b.v. de burgemeester in de nood zakelijkheid kan komen, zich tegenover zijn ge meenteraad te plaatsen. Het komt ons niet juist en allerminst logisch voor, met betrekking tot beslui ten, die ter goedkeuring aan het hoger gezag moe ten worden voorgedragen, te schermen met het vernietigingsrecht. We hebben hoop, dat de beperkte opvatting van het goedkeuringsrecht, al had ze o.a. de instem ming van Kranenburg, tot het verleden zal gaan behoren, al is het alleen maar om de volgende re den. Tot de aan goedkeuring onderworpen be sluiten inzake burgerlijke rechtshandelingen, be horen die tot het aangaan' van geldleningen. We weten nu hoe in de laatste jaren de Regering stren ge richtlijnen heeft gegeven aan de colleges van Ged. Staten bij het toetsen van desbetreffende raadsbesluiten. Hierbij gelden heel andere criteria dan die van het vermogensrechtelijk belang der gemeente. Vele gemeenten zullen zich met lede ogen een begeerde geldlening hebben zien ontgaan, omdat het hoger gezag weigerde daaraan zijn fiat te geven, hetzij omdat als gevolg van de gemeen telijke leningspolitiek die van de Staat in de knoop dreigde te komen, hetzij omdat ook in ruimer zin hieruit gevaar zou kunnen ontstaan voor het geld en credietwezen van onze volkshuishouding. (Wordt vervolgd) 90 NIEUWE LEDEN Als buitengewoon lid traden toe: Ir, W. Badon Ghijben, Haarlem; Jhr M. V. Beelaerts van Blokland, Barchem, post Lochem; Mr P. J. W. Beitjes, Arnhem; A. M. Benders, Maurik; Ir C. H. M. Boeree, Oegst- geest; Drs Willem Frederik Bon, Amsterdam; J. Brouwer, Aalsmeer; Mevr. E. Broekman Vriesman, Bergen; IrT'. C. J. Dingemans, Maastricht; C. J. ten Cate, Deventer; N. Char les Dekker, Amsterdam; Th. W. J. Driessen, Middelaar post Mook; H. J. van Gruting, Bergen op Zoom; J. W. Hageman, Haarlem; Mr Tj. Halbertsma, 's-Gravenhage; Mr L. van Heijningen, 's-Gravenhage; F. G. Hoefer, Maastricht; Jhr. Mr H. J. van Holthe tot Echten, Echten. H. C. Hoogland, Maastricht; P. M. A. Huurman, Laren; Ir L. J. A. de Jonge, Hattem; C. van Kalveen, Amersfoort; Ir C. Keesman, Alkmaar; W. A. Koppejan, 's-Gravenhage; Zuster W. M. A. Q_. Kouwer, Utrecht; A. H. Kwantes, Amsterdam; Mevr. J. W. de Lange-Dike, Rijswijk; H. J. T. M. Lohmeijer, Breda; J. G. van Marlej Amsterdam; J. C. van Marken, Amsterdam; P. E. Moes, Bussum; Mr P. L. H. Peutz, 's-Gravenhage; Ir H. H. Rieuwerts de Vries, Arnhem; Lt. Generaal b.d. Jhr W. Roell, 's-Gravenhage; J. de Ronde, Eindhoven; P. Rueb, Rotterdam; Mr R. A. Rueb, Velp; A. M. Rijckevorsel, Huissen; Ir E. L. C. Schiff, 's-Graven hage; H. Schrijver, Amsterdam-Z; I. L. D. Baron Sirtema van Grovcstins, Brammen; M. K. J. Smeets, Roermond; Dr Jt A. van Steyn; Ir S. H. Stoffel, Delft; Ir C. M. A. Stoffels, 's-Gravenhage; Jhr. Mr. A. Stoop, Dordrecht; Jhr Ir J. C. Stoop, 's-Gravenhage; Jhr Mr J. A. Strick van Linschoten, Zwollerkerspel; Ph. Struik, Woudrichem; Mr J. Swart, Rot terdam; M. J. L. Baron Taets van Amerongen, Renswoude; Ir C. B. van der Tak, Amersfoort; E. den Tex, Amsterdam-Z; Prof. Dr. J. J. M. Timmers, Maastricht; M. Veldhuizen van Zanten, Lisse; Th. J. G. Vosskuhler, Enschede; L. G. H. van der Waals, Rotterdam-C; W. A. van den Wall Bake, Vorden; C. J. van de Watering, Wekerom, post Harskamp; H. H. van der Werff, Geldrop; Mr H. Willemse, Rotterdam-O; J. S. Wurfbain, Spankeren (Gem. Dieren)Mr Dr B. I. Zijlstra, 's-Gravenhage. Als gewoon lid traden toe Heemkundecommissie te Brunssum, Brunssum; Provinciaal Museum van Drenthe te Assen, Oosterwolde (Fr.)Prov. Vereniging voor Vreemdelingen-Verkeer te Groningen. Gro ningen. Als Donateur trad toe: N.V. Nederl. Ford AutomobieLFabrieken, Amsterdam.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 22