cn voor magazijn terrein. Toep het ontstane pla teau groter was geworden dan voor bovenstaand doel nodig, werd in 1942 besloten een gedeelte te bebossen. Zo is thans op de steenstort een bos ont staan van 35 ha, hetwelk uniek is op de wereld. Gedurende de bezetting had men werk gezocht voor vele mannen, die anders in Duitsland te werk ge steld moesten worden. Als resultaat van dit werk is een klein natuurreservaat ontstaan, dat de oplos sing blijkt te zijn voor deze steppen en heuvelen van leipuin. 7 Wonderlijk deed het even aan dat onder de bebos sing geen gras of mos als bodembedekking aanwe zig was. Compost zou hier kunnen helpen. Na ons bezoek aan de mijnen Hendrik en Emma en de aanplanting langs de mijnspoorweg togen wc naar het Stcinerbos ter grootte van i 20 ha. Oorspronkelijk behoorde dit bos aan de heerlijk heid Stein. In de dertiger jaren werd dit complex aangekocht door de Staatsmijnen voor recreatie doeleinden van het-personeel en de plaatselijke be volking Door de Staatsmijnen werd dit bos, dat in een vervallen toestand was, vernieuwd en met 20 ha uitgebreid. Bovendien werden er een herten kamp, roeivijver, openluchttheater en speeltuinen in aangelegd. Kwamen vroeger de harde werkers na hun ondergrondse arbeid boven op ongezellige, kale, sombere terreinen, nu komen ze boven in door bebossing en aanplantingen grote recreatie-terrei nen, waar ze volop van de natuur kunnen genieten Na afloop van de excursie,' waar 175 deelnemers van genoten, werd door de voorzitter van de Stich ting hulde en dank gebracht aan de Directie der Staatsmijnen voor het vele wat zij doet om een nieuw landschap te stichten. Namens de gasten en de Bond Heemschut werd een warm woord van dank gebracht voor het vele, dat allen hadden mo gen aanschouwen cn voor het prachtige voorbeeld hoe niettegenstaande industrialisatie nog heel veel te redden is van ons'mooie landschap. Ir J. D. M. B ar d e t DE MOLEN „DE VALK" TE MONTFOORT GERED De buitenomslag van het Aprilnummer 1948 van Heemschut vertoont een foto van de molen en stadswal te Montfoort als een aanklacht van ernstig verval. Pogingen sindsdien aangewend om tot res tauratie te komen hadden geen resultaat. Wijlen Mr P. G. v. Tienhoven schreef mij toen namens De Hollandsche Molen dat voor het hoge bedrag dat met deze restauratie zou zijn gemoeid liever tien an dere minder ernstige gevallen gered zouden kun nen worden. De met riet gedekte fraaie achtkante bovenkruier staande op de Zuidwesthoek van de wal van het oude stadje beheerst zozeer het pro fiel en het algemeen aanzien, dat het uit acsthetisch oogpunt een ramp zou zijn geweest wanneer dit bouwwerk zou zijn opgeruimd. En toch was het er erg na aan toe. Bijgaande foto's van recente datum tonen hoezeer het verval in de laatste drie jaren is voortgeschreden en het is zeker een juichkreet waard om te kunnen mededelen, dat de molen be houden wordt. Een voor zijn stad warm voelend inwoner, de aan nemer André Verstecgen heeft zich over de molen ontfermd, heeft deze aangekocht cn heeft aan ar chitect G. Aling te Utrecht opdracht gegeven de molen tot woonhuis in te richten. In de restauratie kosten wordt door Rijk, Provincie en Gemeente een ruime subsidie gegeven, maar toch blijft er voor de nieuwe eigenaar nog een zeer groot offer voor aan koop en inrichting over. Door de inbouw van wo- 87 De molen „De Valk" in 1950

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 19