In Noord-Brabant werd door de instelling van de „Raad van Overleg" een voorbeeld ter navolging gegeven, hetgeen in de driejaren van zijn bestaan is gebleken. In deze Raad wordt onze Commissie door voorzitter en secretaris vertegenwooidigd. Met de inventarisatie van monumenten en waardevolle stedebouwkundige complexen wordt geregeld voortge gaan. Vooral in Noordholland en Friesland wordt hieraan zeer veel aandacht besteed. In Noord-Bra bant is men reeds grotendeels in Zeeland geheel klaar. Ook in Overijssel is reeds veel materiaal ver zameld. Samenwerking met de Bond van Nederlandse Architecten Doordat de Directeur van de B.N A., de heer J. P. Mieras lid is van onze Commissie kon contact ge legd worden tussen die Bond en de Centrale Com missie v. d. Bond Heemschut. De Besturen der beide verenigingen zullen elkaar op de hoogte hou den van dreigende gevaren en van elkanders acti viteit. Zoveel mogelijk zullen de maatregelen, die door beide lichamen worden getroffen tot behoud en vermeerdering van de schoonheid van steden en dorpen gelijk worden gericht. Representatie Voorzitter en Secretaris waren aanwezig bij de vie ring van het Zilveren Jubileum van de Neder landse Monumentendag op 15 Nov. '52 te 's-Gra- venhage. De bijzondere activiteit en de grote mate van ini tiatief, die door verscheidene Provinciale Commis sies, maar vooral dooi die in Noordholland en Friesland werden ontplooid, hebben onze Com missie ervan overtuigd, dat de reorganisaties, die in de laatste tijd zijn en nog worden doorgevoerd, voor de toekomst zeer veel goeds beloven. Het ligt wel op de weg van onze Commissie om onze oprechte dank te betuigen aan allen, die, in dit verband, hun krachten gaven aan de bevor dering van de schoonheid van ons land. De Secretaris Ir F. H. WARNAARS JAARVERSLAG COMMISSIE HEEMSCHUT EN DE JEUGD Juli 1952 Juni 1953 Alvorens een verslag te geven van hetgeen de Com missie Heemschut en de Jeugd in het afgelopen jaar heeft bezig gehouden, zij een enkel woord gewijd aan de nagedachtenis van de heer G. Scholten, wiens overlijden een gevoelig verlies is voor onze Commissie. Lange jaren is de heer Scholten lid geweest van de commissie, welke, vóór de oprichting van de hui dige, zich op het terrein van de verspreiding der heemschutgedachte bewoog en sinds de oprichting van onze commissie behoorde hij tot de groep der leden, die met grote ijver het voorheen begonnen werk voortzetten. Bijzonder interesseerde de heer Scholten zich voor enkele speciale onderdelen van hetgeen tot het al gemene doel der Commissie mag worden gerekend Zeer verdienstelijk heeft hij zich gemaakt voor de herleving van de oude Nederlandse volkskunst en in verband daarmee van de handenarbeid in het algemeen en de huisvlijt in het bijzonder Hij zag op dat gebied grote mogelijkheden in paedagogisch en kunstzinnig opzicht, waarbij hem de sprekende resultaten van een dergelijke beweging in Zwitser land en de Scandinavische landen vooral voor ogen stonden. Daarom werkte hij voor enige jaren als één der eersten mede aan de oprichting, onder aus piciën van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, van de Werkgemeenschap voor de vernieuwing van de handenarbeid. Hij vervulde hierin de functie van secretaris-penningmeester. Met onverflauwde ijver en op zeer stimulerende wijze gaf hij zich aan het werk dezer Werkgemeen schap. Ook de bevordering van de uitgifte van po pulaire geschriften over heem- en streekkunde had zijn warme belangstelling en grote steun. In de moeilijke oorlogsjaren maakte de heer Scholten zich zeer verdienstelijk voor onze Commissie. Wij zullen zijn grote werkkracht en optimisme in onze Commissie zeer missen. In het afgelopen jaar heeft de Commissie binnen het kader van de haar ten dienste staande midde len getracht de verspreiding der heemschutgedach te onder de jeugd te bevorderen. Als belangrijk punt harer werkzaamheden kan in dit verband ge noemd worden de voorbereiding van een congres, dat zich zal bezighouden met de vraag in hoeverre het mogelijk zou zijn in het nieuwe leerplan van de Kweekschool een plaats te verwerven voor de heem schut in haar volle betekenis. De nieuwe Kweekschoolwet toch opent naar het oordeel van de Commissie perspectieven in dit op zicht. Tijdens de laatste vergadering in het afge lopen jaar is over dit vraagstuk uitvoerig van ge dachten gewisseld en kon een plan de campagne 85

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 17