en de benedenverdieping, waarin het archief was opgeborgen. Willemstad, Het pakhuis met gevelsteen, ten Oosten van het Raadhuis, is door het water onderspoeld en inge stort. Aan de wallen is enige schade toegebracht tengevolge van het afgraven van grond voor het vullen van zandzakken JAARVERSLAG VAN DE COMMISSIE „DE WEG IN HET LANDSCHAP" September 1952 Juni 1953 De wegen in het Nederlandse landschap hebben een gezamenlijke lengte van enige tienduizenden kilometers en onverschillig of het monumentale nieuwe autosnelwegen zijn, dan wel oude Napo leonswegen waarvan de rijbaan nog juist een plaats tussen de bomen kan vinden, of landelijke wegen, met al hun variaties in tracé, profiel en structuur, het zijn alle evenzovele media, die in zichzelf een element van schoonheid en een verrijking van het landschap kunnen vormen en via welke dit land schap zich in al zijn variaties aan de reiziger open baart. Helaas blijkt, dat steeds opnieuw op talloze wijzen de schoonheid van de weg wordt aangetast. Zo wordt door de steeds meer benodigde rijbaanbreed te, de aanleg van rijwielpaden e d., zeer ten na dele van het aspect van dc weg, het evenwicht ver stoord tussen verhardings- en bermbreedte. Bij de aanleg van nieuwe wegen dient dan ook meer dan ooit aandacht te worden besteed aan een ruim weg- profiel, opdat een harmonische indeling ervan, ook bij toekomstige verbreding van de rijbaan, verze kerd blijve. Tevens is tijdige zorg voor een goede beplanting een vereiste, opdat een dergelijke weg niet jaren lang kaal en onaantrekkelijk en vreugdeloos er bij ligt. Een ander euvel vormen de telefoon- en laagspan- ningspalen, vooral langs de landelijke wegeneen beeld dat elkeen die ons land mint, met afschuw vervult, omdat hierdoor duizenden kilometers land schappelijk aantrekkelijke wegem tot in de grond worden bedorven. Moet in het kader van dit verslag nog melding wor den gemaakt van de toenemende ontsierende re clames vooral binnen de bebouwde kommen, de vuilstortingen en autobelten, de nog steeds voort woekerende lintbebouwing en soortgelijke zweren, die het schone gelaat van weg en landschap ont luisteren? Onze Commissie zal, ondanks de teleur stellende resultaten, daartegen blijven vechten en trachten de verantwoordelijke instanties hiervoor meer en meer begrip bij té brengen. Op 8 Augustus 1952 werd door een aantal leden van de Commissie, bij wie zich ook de heer en me vrouw Gorter hadden aangesloten, onder deskun dige leiding een excursie naar de N.O. Polder on dernomen, teneinde zich op de hoogte te stellen van de gebezigde profielen, het tracé en de beplan tingen van de wegen aldaar en tevens van het alge mene landschappelijke aspect van de Polders, ten einde aan de hand der bevindingen eventuele sug gesties ten aanzien van de wegen in de toekomstige Zuiderpolders, aan de Dienst der Zuiderzeewerken voor te leggen Tevens verzocht de Werkgroep voor het Landschap der Zuiderzeepolders omtrent het advies te worden ingelicht Nadat verschillende deelnemers aan de excursie nog hun inzichten schriftelijk hadden kenbaar ge maakt, werd op 3 December 1952 een vergadering belegd, waarin op uitvoerige wijze dc gehele ma- 82 Stavemsse - Kerkstraat foto R. W. Reder

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 14